V Jeseníkách se zranila turistka, záchranáři ji v komplikovaném terénu snášeli 2 km

- Aktuality autor: Michal Polák

V nepřístupných místech Jeseníků se ve čtvrtek zranila turistka. Záchranáři museli ženu se zraněnou nohou převézt dva kilometry náročným terénem pomocí takzvaného rakouského vozíku. Zásah byl obtížný pro záchranáře i proto, že turistka neměla u sebe mobilní telefon a museli složitě zjišťovat přesné místo, kde se nachází.

Sedmatřicetiletá žena se zranila během turistického výletu v oblasti Divokého dolu. Horská služba dostala o nehodě hlášení z krizového čísla 112 s tím, že turistka má poraněné koleno a není schopna pohybu. "Vše bylo komplikované tím, že ani ona, ani její manžel bohužel u sebe neměli mobilní telefon. Museli tedy počkat, až trasou půjdou další turisté a ty poté požádali o přivolání záchrany.

Náhodní kolemjdoucí však nesdělili přesné místo, kde se zraněná nachází," uvedl náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš. Doplnil, že navíc turisté, které jim přivolali pomoc, šli dál. Záchranáři tak nemohli určit ani rozsah zranění.

Komplikovaný transport

Do oblasti dolu se vypravilo pět záchranářů. "Vzhledem k povaze terénu bylo jasné, že transport bude komplikovaný, protože do této lokality se nedostane žádná technika, kterou horská služba používá. Stejně tak bylo vyloučené, aby záchranáři požádali o spolupráci leteckou záchrannou službu.

Podle zasahujících členů horské služby nešlo vzhledem ke špatnému počasí totiž použít vrtulník a v podvěsu zraněnou transportovat na místo, kam dojede sanitní vůz," dodal Klimeš. Ženu museli nakonec záchranáři snést dva kilometry terénem pomocí speciálního vozíku.

I v souvislosti s tímto případem apelují horští záchranáři na turisty, aby se nikdy nevydávali do hor bez nabitého mobilního telefonu. Před túrou by si měli nejlépe uložit pro případ potřeby i číslo na dispečink horské služby.

Tagy: zranění turiste záchranáři Jeseníky

Zdroje: ČTK