V JE Fukušima opět hořelo, reaktory se nedaří chladit kvůli radiaci

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 znovu hořelo. Požár v reaktoru 4 se již údajně podařilo uhasit, ale i poté byl vidět kouř stoupající z reaktorů 3 a 4. Kvůli výrazně zvýšené radioaktivitě v areálu elektrárny museli být asi na hodinu evakuováni všichni zaměstnanci.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Kouř stoupající z reaktorů ale může být jen vodní párou.  Po poklesu úrovně radiace se podle agentury Reuters asi 180 zaměstnanců vrátilo zpět. Japonsko zvažuje, že o pomoc požádá americkou armádu. Japonci nyní nemohou chladit reaktory ani z vrtulníků, neboť úroveň radiace je příliš vysoká a pro piloty jde o nepřijatelné riziko.

"Pracovníci nemohou v současné době v elektrárně vykonávat ani ty nejmenší práce," prohlásil v noci na středu mluvčí japonské vlády Jukio Edano. "Kvůli nebezpečí radiace jsme v pohotovosti."

Později Edano uvedl, že úroveň záření v elektrárně se mění každou hodinou. V současnosti by prý nemělo představovat bezprostřední zdravotní nebezpečí. Nejvyšší prioritu pro techniky nyní představuje třetí reaktor, u něhož byly naměřeny nejvyšší hodnoty radiace.

Hodnoty radiace se mění každou hodinu

Ráno místního času úroveň záření stoupla na deset milisievertů (mSv) za hodinu, později klesla na tři mSv za hodinu, což je přibližně stejná hladina, jaké jsou v průměru lidé vystaveni za jeden rok.Z reaktoru, jehož vnitřní plášť může být poškozen, stoupal bílý dým. Podle společnosti Tepco, která elektrárnu provozuje, mohlo být příčinou zahřátí reaktoru a tvořící se pára. Technici chtěli reaktor chladit vodou z helikoptér, což se jim ale kvůli příliš vysoké radiaci nad budovou nepodařilo.

Ve čtvrtém reaktoru hořela již podruhé za posledních 24 hodin nádrž s vyhořelým palivem. Bílá látka, která i po uhašení stoupala z budovy reaktoru, v níž po úterním výbuchu a požáru zejí dvě díry, byla podle Reuters pravděpodobně jen pára. Dalším požárům má zabránit kyselina boritá, která byla preventivně distribuovaná z vrtulníků. Podle Edana se do reaktoru 4 má také vpouštět voda pozemní cestou.

Nouzová cesta k reaktoru

Reuters uvedl, že pracovníci chtějí pomocí buldozerů v areálu elektrárny vystavět nouzovou cestu, aby se po ní hasičská auta mohla dostat k reaktoru 4. Cesty zablokované troskami po zemětřesení a tsunami ztěžují přístup i k samotné elektrárně. Kvůli snížení tlaku byla podle agentury AP vypuštěna radioaktivní pára z reaktoru 2.

Poté se teplota v reaktoru stabilizovala a tlak se snížil. V reaktoru 1 a 2 způsobila podle společnosti Tepco vysoká teplota poničení palivových tyčí. V reaktoru 1 je toto poškození kolem 70 procent, v reaktoru 2 dosahuje přibližně 33 procent. O jaké poškození přesně jde, firma podle DPA neupřesnila.

Vodu začali technici vpouštět i do reaktorů 5 a 6, které zatím nepostihly tak závažné problémy jako čtveřici ostatních reaktorů. Japonské úřady zatím neplánují rozšíření dvacetikilometrové evakuační zóny v okolí elektrárny.

Radioaktivní mrak stále míří nad oceán

Vítr by měl podle japonského meteorologického úřadu vát především ze severozápadu, a proto by většinu radioaktivního materiálu měly zanést nad Tichý oceán. Přesto například činitelé v prefektuře Ibaraki, která leží mezi Fukušimou a Tokiem, ráno místního času naměřili hodnoty radiace 300krát vyšší než je běžné. Životu nebezpečné tyto hodnoty podle japonské tiskové agentury Kjódó ale nejsou.

Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Číně ujistil veřejnost, že v tuto chvíli neexistují žádné důkazy toho, že by se radiace z postižené elektrárny výrazným způsobem rozšířila do dalších zemí.

Premiér Kan: Co se, ksakru, děje?

Postup společnosti Tepco kritizoval nepřímo japonský premiér Naoto Kan, který se sám stal terčem kritiky za způsob řešení krize. Podle agentury Kjódó chtěl v úterý vědět "Co se ksakru děje?", když se o požáru v elektrárně od vedení společnosti dozvěděl až hodinu poté, co o něm informovaly japonské televize.

Jisté znepokojení dala poprvé najevo také Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), jejíž ředitel požadoval rychlejší a podrobnější informace o tom, co se ve Fukušimě 1 děje. Kromě možné žádosti adresované armádě Spojených států o pomoc s vážnými problémy ve Fukušimě 1 požádalo Japonsko o spolupráci také Jižní Koreu. Ta Japonsku pošle asi 50 tun ze svých zásob bóru.

Tagy: zemětřesení tsunami Japonsko

Zdroje: ČTK