V Itálii evakuováno kvůli sesuvům půdy 2300 lidí

- Aktuality autor: red

Kvůli sesuvům půdy musí na jihu Itálie opouštět své domovy stále více lidí. V Kalábrii byla v noci na dnešek vyklizena obec Maierato, kterou ohrožuje sesouvající se svah. Evakuováno tu bylo na 2300 lidí, informovala italská média. Panují obavy, že další vydatné deště, které jih Apeninského poloostrova sužují již několik dní, povedou k novým sesuvům.

"Hora se sesouvá jako domeček z karet, je to apokalypsa," popsal situaci starosta Maierata Sergio Rizzo. "Sesuvy ohrožují značnou část města," upozornil.

Neméně dramatická je situace v sicilském městečku San Fratello západně od Messiny, kde kvůli sesuvům půdy muselo být již od víkendu evakuováno na 2000 lidí, téměř polovina jeho obyvatel. Prezident sicilské provincie Raffaele Lombardo dnes vyhlásil pro celou oblast Messiny stav nouze.

Loni v říjnu si sesuvy půdy v oblasti Messiny vyžádaly třicítku mrtvých a více než 700 lidí muselo odejít z domovů. Podle tisku a expertů byla na vině anarchická výstavba v regionu, při níž nebyly dodržovány stavební normy.

Podle údajů největší italské organizace zastupující zemědělce Coldiretti leží 84 procent obcí v oblasti Messiny na pozemcích ohrožených sesuvy. V Kalábrii to je téměř 100 procent.

Zdroje: ČTK