V Itálii dnes otevřou muzeum Ferrari, které navrhl Jan Kaplický

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

V severoitalské Modeně se dnes slavnostně otevře nové muzeum slavného konstruktéra Enza Ferrariho, které vzniklo podle plánů architekta českého původu Jana Kaplického a jeho londýnského ateliéru Future Systems.

Nepřehlédnutelná novostavba se zvlněnou žlutou střechou, jež vypadá jako gigantická kapota sportovního vozu, se budovala tři roky. Kaplický se její inaugurace nedožil, zemřel v roce 2009.

Dnešní slavností žije prakticky celé dvousettisícové město, kterému se kvůli tradici výroby rychlých strojů přezdívá "metropole motorů". Události se zúčastní například předseda automobilky Ferrari Luca Cordero di Montezemolo nebo italský ministr turismu a sportu Piero Gnudi, ale také desítky dalších zástupců veřejných institucí, architekti a novináři.

Muzeum tvoří dvě samostatné budovy - zrekonstruovaný historický dům, v němž se roku 1898 zakladatel značky Ferrari narodil, a novostavba galerie. Právě tato futuristická budova s hliníkovou střechou a prosklenou fasádou k sobě přitahuje nejvíce pozornosti a bude sloužit jako otevřený výstavní prostor pro sportovní vozy.

Galerie je poslední dokončenou stavbou Jana Kaplického, který se proslavil například projekty obchodního domu Selfridges v Birminghamu či novinářské tribuny na londýnském kriketovém stadionu Lord’s.

Tagy: Itálie Ferrari chobotnice kaplický

Zdroje: ČTK