V Íránu demonstrují tisíce lidí, policie je rozhání

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Íránská policie se snaží slzným plynem rozehnat tisíce lidí, kteří se v pondělí shromáždili v centru Teheránu na zakázané demonstraci. Pochod na podporu převratů v Egyptě a v Tunisku svolali opoziční vůdci, jimž ale policie znemožnila účast na manifestaci.

Policisté zablokovali jednoho z vůdců íránské opozice, bývalého premiéra Míra Hosejna Músávího, a odpojili mu telefony. 

Demonstranti se vydali na pochod k náměstí Mejdáne ázádí (náměstí Svobody), které je obvyklým místem velkých shromáždění v Teheránu. V ulicích poblíž náměstí jsou podle svědků stovky policistů, kteří se snaží trasu pochodu zablokovat a uzavřeli také stanice metra v okolí. Později policie použila proti demonstrantům slzný plyn. 

Músáví a další vůdce opozice Mahdí Karrúbí minulý týden požádali úřady o povolení demonstrace. Vláda ale požadavek označila za protizákonný a zamítla ho. Varovala také, že proti demonstrantům zasáhne. 

Musáví i Karrúbí pod policejním dohledem

Policisté se snaží oběma opozičním vůdcům zabránit v účasti na manifestaci. "Všechny telefony, pevné linky i mobily, pana Músávího a jeho manželky jsou od neděle zablokovány. Dnes ráno přístup k jeho domu zablokovala policejní vozidla," uvádí se na serveru, který Músáví provozuje. Také Karrúbí je od čtvrtka pod policejním dohledem. 

Shromáždění bylo svoláno na podporu demonstrantů v Tunisku a v Egyptě, kterým se podařilo svrhnout tamní prezidenty. Podporu protestním hnutím v těchto severoafrických zemích vyjádřila i íránská vláda. Opoziční manifestaci ale zakázala s tím, že jde o záminku, jak protestovat proti íránskému režimu. 

Před jakoukoli demonstrací opozice v neděli varoval teheránský generální prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí, který potvrdil zprávy o zatýkání v opozičních kruzích. Opozice odhaduje, že byla zatčena dvacítka osob. 

´Stoupenci satana´

Šéf íránských náboženských milicí Muhammad Rezá Nagdí v neděli varoval před těmi, kdo údajně svádějí íránský lid, a prohlásil, že je třeba je označit za stoupence satana. Členové milice podle něj "prokázali svou důvěryhodnost a jsou připraveni obětovat život" při obraně režimu. 

Íránská vláda tvrdě potlačila protestní hnutí, které se zrodilo po kontroverzním znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v červnu 2009. Desítky lidí zahynuly, tisíce byly zatčeny a desítky lidí byly odsouzeny k těžkým trestům. 

Náboženské milice zvané basidž, které mají statisíce aktivních členů a jsou napojeny na režimní islámské revoluční gardy hrály hlavní roli v potlačování manifestací opozice.

Tagy: Írán opozice zásah demonstrace manifestace

Zdroje: ČTK