V Indonésii se ztratilo letadlo se 162 pasažéry

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 28. 12. 2014 13:39) - Aktuality autor: var

V neděli brzo ráno místního času se mezi Indonésií a Singapurem ztratilo letadlo společnosti Air Asia. Na palubě mělo 161 lidí. Letoun letěl ze Surabaje na východní Jávě do Singapuru. Přepravce zprávu potvrdil, byly zahájeny pátrací a záchranné akce.

Společnost Air Asia postrádá letadlo

Společnost Air Asia postrádá letadlo,zdroj: Profimedia.cz

Letadlo je zatím považováno za pohřešované, pátrá po něm indonéské letectvo a pomáhá také Singapur. Operace, kterou komplikuje špatné počasí, byla na noc přerušena a bude obnovena v 06:00 místního času (dnes o půlnoci). Spekuluje se o havárii; stroj už nemůže být ve vzduchu, protože jeho zásoba paliva by byla vyčerpaná po několikla hodinách.

V letadle se nacházelo 155 cestujících a šest členů posádky. Naprostou většinu pasažérů tvořili Indonésané, tři z nich byli Korejci a po jednom Singapuřanovi, Britovi a občanu Malajsie. Mezi cestujícími bylo 16 dětí, z toho jedno nemluvně, sdělil ředitel surabajského letiště Trikora Raharjo.

Zástupce ministerstva Hadi Mustofa indonéské televizní stanici MetroTV sdělil, že letoun Airbus 320-200 s číslem letu QZ 8501 odletěl ze Surabaje v 5:35 místního času (23:35 SEČ) a spojení s řídicí věží v Jakartě ztratil 42 minut poté. Dodal, že pilot před ztrátou kontaktu požádal řízení letového provozu, aby mu umožnilo letět neobvyklou trasou. V době ztráty kontaktu se letoun mohl podle Mustofy nacházet nad Jávským mořem mezi ostrovy Jáva a Borneo.

Tagy: doprava Indonésie Malajsie letectví Asie singapur letecké neštěstí

Zdroje: ČTK