V Indii začnou největší demokratické volby na světě, budou trvat téměř měsíc

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Největší demokratická země na světě zítra zahájí svobodné volby. Podle odhadů by měly přinést vítězství , hinduistického nacionalisty Naréndry Módího, který v předvolební kampani sliboval především ekonomické oživení země.

Indie (ilustrační fotografie)

Indie (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Hlasování do 543členného parlamentu je rozdělené do devíti fází a skončí 12. května. Výsledky mají být oznámeny o čtyři dny později 16. května, a podle analytiků i průzkumů veřejného mínění budou znamenat porážku vládního Indického národního Kongresu (INK) a vítězství Módího Indické lidové strany (BJP). 

V největších volbách v dějinách může hlasovat 814,5 milionu oprávněných voličů od odlehlých himálajských oblastí na severu až po indický tropický jih. Jejich počet je o 100 milionů vyšší než při posledních volbách v roce 2009. Volební komise vybrala termíny voleb s ohledem na řadu faktorů od snahy vyhnout se nejteplejším měsícům indického léta až po možnosti bezpečnostních sil, které budou střežit téměř milion hlasovacích místností. 

Volby proti sebe postaví dva hlavní kandidáty na premiéra. Na jedné straně stojí Módí, syn majitele stánku s čajem ze západoindického státu Gudžarát, a proti němu absolvent Harvardu a Cambridge Rahúl Gándhí, potomek mocné dynastie Nehrú-Gándhí, která dominovala indické politice po získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947. 

Módí proti Gándhímu

Po dvou mandátech koaliční vlády vedené Gándhího levicovým INK se všeobecně předpokládá, že po letošních volbách bude mít nejpočetnější zastoupení v parlamentu Módího BJP. Třiašedesátiletý Módí stojí v čele indického státu Gudžarát od roku 2001 a je pokládán za reformátora nakloněného podnikání. Volební kampaň postavil na slibech rozvoje pro zemi bojující s nejnižším ekonomickým růstem za poslední desetiletí, s vysokou inflací a se stále široce rozšířenou chudobou. 

Jeho hinduistický nacionalismus a účast v protimuslimských nepokojích v roce 2002 ale vyvolává obavy nejen indických menšin a zastánců oficiálního sekulárního charakteru Indie, ale i mezinárodního společenství. To se obává především vyhrocení regionálních sporů. 

Hlavním Módího soupeřem je relativně nezkušený Gándhí, syn, vnuk a pravnuk bývalých indických premiérů, který by patrně převzal vedení strany, pokud by INK vyhrál třetí mandát. To ale není příliš pravděpodobné, protože podle průzkumů veřejného mínění si BJP drží značný náskok před svým rivalem. 

Kdokoli vyjde jako vítěz ze "souboje titánů" - INK a BJP -, bude muset s největší pravděpodobností sestavit koaliční vládu, do níž zapojí menší regionální strany. Od roku 1989 žádná indická strana neměla parlamentní většinu a voličská obec se v následujících desetiletích ještě víc roztříštila. 

Příští indická vláda zdědí zemi potýkající se s řadou problémů, především s ekonomikou, která roste o méně než pět procent. Na poli mezinárodní politiky by Módím vedená vláda patrně zaujala tvrdší postoj vůči sousednímu Pákistánu, který stejně jako Indie disponuje jadernými zbraněmi. A před časem Módí varoval také Čínu před jejími "rozpínavými snahami". 

Tagy: Indie volby

Zdroje: ČTK