V hrázi rybníka Dolní Kladiny se objevily další trhliny, situace je ale pod kontrolou

- Aktuality autor: Michal Polák

V hrázi rybníka Dolní Kladiny na Pelhřimovsku se objevily další trhliny. Pro Kletečnou platí opět třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Hasiči stále z rybníka odpouštějí vodu. Pokračuje zpevňování hráze kamením. Dnes to řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

"Hasiči pracovali na zpevňování hráze a zvýšení odtoku vody i v noci," řekla Musilová. Dnes ráno je na místě několik desítek hasičů. Většina je jich v Kletečné, kde připravují pytle s pískem k ochraně domů. Evakuace obyvatel podle mluvčí zatím nebyla nutná. "Vzhledem k závažnosti situace však byli obyvatelé v obci o možné evakuaci informováni," dodala Musilová. V Kletečné žije podle starosty Humpolce Jiřího Kučery kolem 150 lidí.

Narušenou hráz zpevňují hasiči kameny už od pondělí. Příčinou problémů je podle Kučery zřejmě nefunkční potrubí mezi stavidlem a výtokem z hráze. "Voda si hledala cestu a vymlela v hrázi kaverny," uvedla Kučera.

Regulovaně se odpouští

V úterý kolem 15:00 se za pomoci těžké techniky podařilo vytvořit na jiném místě hráze otvor, jímž se začala voda z rybníka regulovaně odpouštět. Asi 15 stavení v místní části Humpolce Kletečné, která stojí u Jankovského potoka vytékajícího z rybníka, hasiči preventivně obložili pytli s pískem.

Pytle s pískem jsou připraveny také v Zachotíně, kde však podle hasičů je nebezpečí minimální.

Druhý stupeň povodňové aktivity

V úterý večer se situace stabilizovala, pro Kletečnou byla povodňová aktivita kolem 21:30 snížena na druhý stupeň. "Dnes v 07:30 s ohledem na vzniklou situaci byl pro obec a její okolí znovu vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, to je stav ohrožení," uvedla Musilová.

Na problémy upozornil v pondělí v podvečer jeden z místních chatařů. Zjistil, že voda si našla cestu kolem nefunkční výpustě, a uvědomil hasiče a správce rybníka. Rybník Dolní Kladiny má rozlohu kolem 30 hektarů, vejde se do něj 660.000 metrů krychlových vody.

Tagy: rybník

Zdroje: ČTK