V hradeckém kraji stoupá Cidlina, ostatní řeky klesají

- Aktuality autor: Danica Klein

Hladiny vodních toků v Královéhradeckém kraji kraji postupně klesají, třetí stupeň povodňové aktivity platí v kraji jen na Cidlině v Novém Bydžově, první stupeň zůstává na řece Úpě ve Zlíči. Během dneška by v kraji nemělo výrazně pršet a vodohospodáři v Královéhradeckém kraji předpokládají pozvolné poklesy vodních stavů, informoval Jiří Petr z vodohospodářského dispečinku Povodí Labe v Hradci Králové. 

Cidlina

Cidlina,zdroj: Profimedia.cz

Díky poklesu průtoků vody v Labi přešly přehrady Labská a Les Království na normální provoz. Například na Cidlině v Novém Bydžově dnes hladina klesla na 263 centimetrů, v pondělí večer to bylo o více než 20 centimetrů více. Na Úpě výška hladiny dosahuje 162 centimetrů, v sobotu to bylo 219 centimetrů. 

Povodeň v hradeckém kraji zatím nejvíce udeřila v neděli časně ráno v Podkrkonoší, kde se rozvodnily přítoky horního Labe. Velká voda nejvíce zasáhla Hostinné a Rudník, kde bylo třeba evakuovat 45 rodin. Větším škodám na horním toku Labe zabránila přehrada Les Království u Dvora Králové, která stoletou záplavu dokázala zadržet. 

V pondělí voda zaplavila několik ulic v Novém Bydžově, večer voda zasáhla koupaliště v Chlumci nad Cidlinou a během noci několik domů v části Chlumce Lučice nad Cidlinou. "Škody zatím nemáme vyčíslené, výměna znečištěné vody v koupališti přijde na zhruba 200.000 korun, naštěstí hladina Cidliny již začala klesat," řekl dnes starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. 

V Jaroměři na Náchodsku, kde voda v noci na pondělí rozštěpila pilíř historického mostu z 19. století a do vody se zřítila železná lávka, se v pondělí večer po 20:00 hodině podařilo zřícenou lávku vytáhnout. V dalších dnech bude kvůli poškození pilíře nutné odstranit celý most. 

Celkové škody z povodní na soukromé, obecním a krajském majetku se podle první odhadů hejtmanství pohybují v řádu desítek milionů korun. Škody za desítky milionů korun, zejména na zničených cestách, oznámil i Krkonošský národní park.

Tagy: Labe povodně 2013 Nový Bydžov

Zdroje: ČTK