V Hradci zasypaly zřícené hradby tři auta

- Aktuality autor: red

V centru Hradce Králové se dnes před polednem sesula část městských hradeb. Přivolaní hasiči museli vyprostit tři zavalená vozidla. Informovala o tom mluvčí hradeckého magistrátu Magdaléna Vlčková. V pondělí posoudí situaci statik.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zřícená část se nachází u budovy Adalbertina na třídě ČSA. "Jde o historickou městskou hradbu, která byla součástí původního opevnění, avšak nejevila žádné vnější známky poškození. I když jde o nepříjemnou událost, nedošlo naštěstí k žádné újmě na lidském zdraví," uvedl primátor Zdeněk Fink.

Prostor uzavřela policie

Událost vyšetřuje policie. Prostor střeží městští strážníci. Jejich ředitel Miroslav Hloušek vyzval obyvatele, aby se nepřibližovali až k místu sesuvu a aby respektovali ochranné značení na parkovišti u hradby.

Městské hradby v Hradci Králové se postupně rekonstruují, na některých místech už dříve hrozilo jejich zřícení. Ohroženy byly například hradby pod kanovnickými domy, na jejich opravě se v současné době pracuje.

Císařské opevnění

Zřícená část hradeb o délce asi 12 metrů a výšce kolem pěti metrů je pozůstatkem opevnění města z doby císaře Josef II.

Ten v roce 1765 rozhodl o výstavbě rozsáhlé městské vojenské pevnosti, která zároveň s blízkou pevností Josefov měla zajistit ochranu hlavní komunikace od Náchoda a Trutnova.

"Opravu části, která se zřítila, jsme měli naplánovanou do budoucna. Zatím nejevila žádné známky poškození," řekla Vlčková.

Zdroje: ČTK