V horských údolích v noci třeskutě mrzlo

- Aktuality autor: red

Předposlední noc letošního roku byla na celém území Česka mrazivá, podle terénu a oblačnosti se nicméně teploty v jednotlivých místech značně lišily, a to i na horách.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v 05:00 hodin bylo nejchladněji na stanici Kvilda — Perla, a to minus 28,9 stupně Celsia.

Na stanici Jizerka bylo o dva a půl stupně tepleji, stanice Šindelová naměřila minus 24,8 stupně Celsia a Horská Kvilda minus 23,6 stupně. Nejtepleji bylo na stanici Fichtelberg v Krušných horách, a to minus 4,6 stupně, na šumavské stanici Grosser Arber minus 4,9 stupně a na polské stanici na Sněžce meteorologové naměřili minus 9,2 stupně.

Nejchladněji bylo v horských údolích nad hranicí mlhy a nízké oblačnosti, kde bylo jasno, ale ještě tam nepronikl teplý vzduch. Ve vyšších polohách hor bylo výrazně tepleji. V nižších polohách bylo při nízké oblačnosti většinou pod minus deset, při vyjasnění i pod minus 15 stupňů Celsia.

Nízké teploty i v Chebu, průmyslový sníh v Plzni

Mimo hory zaznamenaly měřící přístroje Českého hydrometeorologického ústavu nízké teploty například v Chebu, kde teplota klesla na minus 21,9 stupně Celsia. Relativně "nejtepleji" bylo v noci v Holešově, kde teplota spadla nejníže na minus 9,1 stupně. V Praze se noční minimum pohybovalo okolo minus 12 stupňů. V Plzni v noci sněžilo, jednalo se o zvláštní jev, takzvané průmyslové sněžení.

"Sněžení zasáhlo jen část města, na stanici Plzeň Mikulka napadlo deset centimetrů nového sněhu. Jednalo se o průmyslové sněžení, které se vyskytuje při teplotní inverzi v průmyslových aglomeracích. Jeho vznik souvisí se zvýšenou vlhkostí a množstvím prachových částic ve vzduchu. Oblast zasažená průmyslovým sněžením je výrazně ohraničená," popsala jev na webu ČHMÚ Marta Suchá.

Ve středu nejvyšší teploty nepřekročily nulu. Nejvyšší maximum teploty vzduchu hlásil Churáňov s minus 1,3 stupně Celsia. Nejchladněji bylo přes den na Polomu, kde teplota nevystoupala nad minus 11,3 stupně Celsia, stanice tak zaznamenala polární den, kdy teploty nevystoupí nad minus deset stupňů.

Tagy: mráz hory teplota sníh

Zdroje: ČTK