V Homsu zemřeli dva novináři - Američanka a Francouz

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Při bojích v syrském Homsu dnes zahynuli dva západní novináři. Oznámili to místní opoziční bojovníci a svědci. Podle agentury Reuters jde o Američanku Marii Colvinovou a Francouze Rémiho Ochlika.

Smrt francouzského novináře při násilnostech v Homsu následně potvrdil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé s tím, že Paříž okolnosti jeho smrti zjišťuje.

Agentura AFP sdělila, že jedna z bomb zasáhla tiskové středisko protivládních sil ve čtvrti Bábá Amr. Podle homských aktivistů jsou zraněni nejméně dva další zahraniční novináři, britský fotograf Paul Conroy a zřejmě také americká žurnalistka, jejíž stav je údajně velmi vážný.

"Máme dva mrtvé. Jsou stále pod troskami, protože bombardování ještě neskončilo. Nikdo se zatím k tomu domu nemůže přiblížit. Je tu zraněná americká novinářka ve velmi vážném stavu a potřebuje naléhavě pomoc," řekl agentuře Reuters zdroj z Homsu. Dům, kde byli novináři, prý zasáhlo víc než deset raket.

Pracuje pro The Sunday Times

Colvinová pracovala pro britský list The Sunday Times, Ochlik byl fotograf a do Sýrie ho vyslal týdeník Paris-Match. Svědkové uvedli, že raketa novináře zasáhla ve chvíli, kdy se snažili prchnout z budovy před bombardováním. Oba jsou řazeni ke zkušeným reportérům, kteří působili ve válečných zónách na Blízkém východě i jinde ve světě. Colvinová přišla při své práci na Srí Lance o oko, když ji zranila střepina. Nosila pak přes oko černou pásku.

Ochlik se narodil roku 1983 ve Francii a už ve 20 letech fotografoval konflikt na Haiti. Loni byl u dění v Tunisku, Egyptě i Libyi. Jeho úmrtí ukazuje "zhoršující se situaci" v Sýrii a "nepřijatelnou represi" ze strany syrských jednotek, prohlásil šéf francouzské diplomacie Juppé.

V lednu zemřel další reportér

Sýrie v době nepokojů povoluje západním novinářům vstup do země jenom výjimečně. V lednu tam jako první ze zahraničních žurnalistů přišel o život reportér televize France 2 Gilles Jacquier. Bylo to rovněž při útoku na Homs.

Čtěte dále: Významný reportér Gilles Jacquier zemřel po útoku v Sýrii

V únoru pak zemřel v Sýrii renomovaný novinář Anthony Shadid, který pracoval pro listy New York Times a The Washington Post. Příčinou jeho smrti byl ale astmatický záchvat.

Tagy: smrt novináři homs

Zdroje: ČTK