V hladomorem sužovaném Somálsku opět bují občanská válka

- Aktuality autor: red

Nejméně 21 lidí přišlo o život a 31 jich utrpělo zranění při dvou dnech bojů v Somálsku. Jak dnes informovala agentura AFP, potyčky se udály na hranici autonomního regionu Puntland na severovýchodě země. Jeho ozbrojené složky se čas od času střetávají s islamisty ovládajícími centrální oblasti Somálska.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Boje rozpoutal ve čtvrtek útok puntlandských sil na severní část pohraničního města Galkayo, kde pátraly po ozbrojencích spjatých s islámskými milicemi. Puntlandské ministerstvo vnitra tvrdí, že způsobilo protivníkům těžké ztráty. V pátek přestřelky pokračovaly poté, co obě strany vyslaly do místa střetu posily.

Somálsko již dvacet let nemá fungující vládu. V současné fázi občanské války bojují islamističtí povstalci proti slabé vládě podporované OSN, ale konflikt ještě komplikují vztahy somálských klanů, korupce a zapojení regionální rivalů Etiopie a Eritrey.

Situaci letos komplikuje nový hladomor způsobený extrémním suchem. Podle humanitárních organizací potřebuje pomoc nejméně polovina z odhadovaných deseti milionů obyvatel Somálska.

Tagy: úmrtí hladomor sucho valka mrtví boje Somálsko

Zdroje: ČTK