V Evropě přibudou americké vojenské síly, slíbil Bílý dům

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Amerika zhodnotila nové bezpečnostní výzvy a přehodnotí tak své vojenské aktivity v Evropě. Bude zvýšena vojenská přítomnost v rámci evropského kontinentu, nechal se slyšet Bílý dům.  

Novou strategii má oznámit přímo americký prezident Barack Obama po svém dnešním jednání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským. Po americkém Kongresu Obama žádá, aby pro tyto aktivity schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč). 

Jak poznamenala agentura AP, posílením vojenské přítomnosti v Evropě se Obama snaží zmírnit obavy amerických spojenců NATO po ruských zásazích na Ukrajině. Finanční prostředky by měly být určeny na zvýšení počtu vojenských cvičení, nejrůznější výcvikové mise a rovněž rotace pozemních a leteckých sil na kontinentu. 

Podle amerických představitelů, které citovaly světové agentury, by americký prezident rovněž chtěl, aby se americké námořnictvo více zapojilo do nasazení vojáků NATO v Černém a Baltském moři. 

"Přehodnocujeme naši vojenskou přítomnost v Evropě ve světle nových bezpečnostních výzev na evropském kontinentu," uvedl ve svém prohlášení Bílý dům. "Tyto snahy nepůjdou na úkor jiných obranných priorit jako je náš závazek týkající se znovunastolení rovnováhy v asijsko-tichomořské oblasti," dodal.

Tagy: Evropa Bílý dům vojenská pomoc

Zdroje: ČTK