V Egyptě znovu vyšly do ulic tisíce lidí, chtějí návrat Mursího

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Na několika místech Egypta dnes znovu vyšly do ulic tisíce lidí, kteří žádají návrat před dvěma měsíci svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Podle agentury Reuters zemřeli nejméně dva lidé. Protesty se konají v den, kdy vyšlo najevo, že se vláda chystá rozpustit Mursího islamistické Muslimské bratrstvo.

Nepokoje v Egyptě

Nepokoje v Egyptě,zdroj: Getty Images

Minulý týden pravidelné páteční protestní akce uspořádané Aliancí proti převratu přilákaly podstatně méně účastníků, než se očekávalo. Média to vysvětlovala tím, Muslimské bratrstvo ztratilo schopnost mobilizovat mohutné davy kvůli rozsáhlému zatýkání z poslední doby. Dnešní demonstrace v Káhiře, Alexandrii, Suezu, Ismaílíji a dalších městech jsou ale podle agentury Reuters nejmasovější za posledních osm dní a není vyloučeno, že násilnosti opět propuknou v plné síle.

To, že relativně klidná bezpečnostní situace posledních dní je velmi křehká, ukázal i čtvrteční nepovedený pokus o atentát na ministra vnitra Muhammada Ibráhíma.

Navzdory nejistému vývoji už některé české cestovní kanceláře tento týden obnovily zájezdy do Egypta. České ministerstvo zahraničí cestování do Egypta nadále nedoporučuje.

Po násilných střetech s armádou přišlo v srpnu o život na 900 lidí. V celách skončily stovky předních představitelů donedávna vládnoucího Muslimského bratrstva.

Tagy: Egypt nepokoje v Egyptě

Zdroje: ČTK