V Egyptě se znovu demonstruje. Mubarak je prý ve špatném stavu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Asi dva tisíce lidí s vlajkami se v pondělí znovu shromáždilo na káhirském náměstí Tahrír, které bylo v uplynulých několika týdnech dějištěm masových protestů proti prezidentu Husnímu Mubarakovi.

V dalších místech egyptské metropole kvůli vyšším platům a lepším pracovním podmínkám demonstrují tisíce státních zaměstnanců. Prezident Mubarak, který se uchýlil do letoviska Šarm aš-Šajch, odmítá brát léky a jeho zdravotní stav je podle médií špatný. 

Na Tahríru podle dostupných zdrojů ráno zůstalo asi 40 demonstrantů. Armáda, která se po Mubarakově pádu v zemi chopila moci, demonstrující obklíčila a vytlačila zbytek nespokojenců z náměstí. 

Demonstranty podpořili policisté

Vyklizeným náměstím několik hodin poté prošel průvod stovek policistů, kteří tak prý chtěli vyjádřit solidaritu s demonstranty. Na náměstí se pak znovu shromáždilo asi 2000 lidí s vlajkami. Kvůli demonstrantům a přihlížejícím byla přerušena doprava, kterou se po více než dvou týdnech protestů na Tahríru podařilo v neděli obnovit. Podle agentury Reuters má armáda situaci pod kontrolou. 

"My a lid jsme jedno" volali policisté v uniformách i v civilu a mávali egyptskými vlajkami. Někteří prohlašovali, že chtějí uctít "mučedníky revoluce". 

Prezident Mubarak se podle médií uchýlil do letoviska Šarm aš-Šajchu. Egyptský velvyslanec v USA dnes bez dalších detailů televizní stanici NBC řekl, že jeho zdravotní stav není dobrý. Dva káhirské deníky uvedly, že dvaaosmdesátiletý bývalý prezident odmítá brát léky, je skleslý a opakovaně ve své přímořské rezidenci pozbyl vědomí. 

Referendum o ústavních změnách

Po páteční Mubarakově rezignaci se situace v Egyptě částečně uklidnila. Nejvyšší vojenská rada, která převzala moc, v neděli pozastavila platnost ústavy a rozpustila parlament. Slíbila také, že po přechodném období předá správu civilní vládě. Z Tahríru zmizela většina protimubarakovských transparentů, dobrovolníci se pustili do úklidu odpadků. 

Armádní představitelé se podle aktivisty Vaíla Ghaníma v neděli setkali se zástupci mládeže. "(Armáda) řekla, že půjde po zkorumpovaných lidech bez ohledu na jejich současné nebo někdejší postavení," oznámil podle agentury AP na internetové sociální síti Facebook Ghaním. Setkání označil za povzbudivé. Pozměňovací návrh ústavy prý připraví nezávislá komise v dalších deseti dnech. 

Referendum o ústavních změnách by se pak mělo uskutečnit do dvou měsíců, uvedl Ghaním s dalším aktivistou podle AP v prohlášení. Armáda prý také podpořila mládež, aby uvažovali o vytvoření politických stran, a slíbila, že se s mladými aktivisty bude setkávat pravidelně. 

Armáda chce hlavně obnovit stabilitu v zemi

Armáda prohlásila, že obnovení stability v zemi je jednou z jejích hlavních priorit. Úspěch protivládních protestů podle agentury Reuters povzbudil státní zaměstnance a pracovníky k projevům nesouhlasu s pracovními podmínkami. 

Před budovou Bank of Alexandria v Káhiře volaly stovky jejích zaměstnanců po odchodu nadřízených. U sídla státní televize demonstrují za lepší platy stovky zaměstnanců veřejné dopravy a u pyramid v Gíze pak ze stejného důvodu asi 150 pracovníků v cestovním ruchu. V neděli asi 2000 policistů požadovalo lepší pracovní podmínky. Nepokoje se nevyhnuly ani ministerstvu kultury, zdravotnictví nebo Egyptské centrální bance. 

Podle státních médií dnes banky kvůli hrozbám dalších stávek zůstaly zavřené. V úterý pak je v Egyptě státní svátek. S otevřením egyptské burzy se místo středy nově počítá nejdříve v neděli. Švýcarsko v pátek zmrazilo účty, které by v jeho bankách mohly patřit Mubarakovi. Mluvčí ministryně zahraničí Evropské unie podle agentury AFP oznámila, že EU se v této věci bude řídit případnou žádostí z Káhiry.

Tagy: protesty Egypt Káhira mubarak

Zdroje: ČTK