V Doněcku padlo od pondělka 50 separatistů. Alespoň to tvrdí média

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Média mluví až o padesáti mrtvých. Tolik padlých separatistů si od pondělka vyžádaly střety radikálů s armádními jednotkami, alespoň takové zprávy přináší média. Vládní vojáci jsou údajně bez ztrát. Bojovalo se především o nadvládu nad doněckým letištěm. Nepokoje propukly pouhý den po volbách ukrajinského prezidenta. Povstalci vyhlásili zákaz nočního vycházení.

Všichni mrtví jsou příslušníky proruské doněcké domobrany, vládní jednotky údajně žádné ztráty nemají. Ukrajinská armáda protiofenzívu zahájila v reakci na pondělní útok povstalců na doněcké letiště. Tvrdý zásah vojáků následoval krátce po výzvě Moskvy, aby nové ukrajinské vedení skoncovalo s válkou proti vlastnímu obyvatelstvu. Nově zvolený prezident Petro Porošenko ale dal najevo, že hodlá v "protiteroristické operaci" pokračovat.

V dramatické bitvě o letiště nasadila armáda bojové vrtulníky i bombardovací letectvo. Dnes se terminál i ranveje dostaly pod kontrolu armády. Obytné domy poblíž letiště jsou prázdné: jejich obyvatelé před střelbou utekli nebo byli evakuováni. Navzdory příměří, které podle nepotvrzených informací armáda s povstalci dojednala, se v Doněcku šíří panické zprávy o tom, že vojáci chtějí postupovat dál do centra.

Proruští povstalci, kteří město z velké části kontrolují, na vyostření situace reagovali vyhlášením zákazu nočního vycházení. Opatření platí od desáté hodiny večerní do šesté hodiny ranní (21:00 až 05:00 hodin SELČ) a bude odvoláno po "normalizaci situace".

Už od sedmi večer nesmí v Doněcku fungovat veřejná hromadná doprava. Pokud některý z obyvatel Doněcka zákaz vycházení poruší, vystaví se podle povstalců nebezpečí smrti. Vedení povstalecké Doněcké lidové republiky zároveň vyzvalo řidiče, aby své automobily neparkovali v ulicích a obvodech, v nichž se nacházejí sídla správních orgánů. Během dne by lidé měli u sebe bezpodmínečně mít osobní doklady.

Doněck, který dosud občasné přestřelky ignoroval, ovládl podle novinářů strach. Autobusy a trolejbusy i přes den jezdí prázdné. Obyvatelstvo podle agentury RIA Novosti začíná shánět informace o umístění protileteckých krytů.

Ukrajinský vicepremiér Vitalij Jarema podle agentury Interfax-Ukrajina novinářům dopoledne řekl, že "protiteroristická operace" bude na východě Ukrajiny trvat do úplného zničení povstalců. "Budeme v těchto operacích pokračovat, dokud na území Ukrajiny bude jediný terorista," řekl.

Podle ukrajinských médií dnes ráno vyhořela v Doněcku část stadionu, kde hraje tým Donbass, který je účastníkem Kontinentální hokejové ligy (KHL). Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Příčiny požáru, který zachvátil prostory o ploše 300 čtverečních metrů, se vyšetřují. Klub podle agentury RBK informoval, že v noci na dnešek stadion přepadla skupina ozbrojenců, která přemohla stráž, ukradla část vybavení, včetně televizorů, komunikačních prostředků a sejfu, a založila oheň.

Tagy: valka Ukrajina ruska

Zdroje: ČTK