V Doněcké oblasti se schyluje ke krveprolití. Ozbrojenci ignorovali ultimátum

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME VIDEO (aktualizováno: 14. 4. 2014 12:33) - Aktuality autor: Michal Polák

Ukrajinské vedení spustilo v Doněcké oblasti "protiteroristickou operaci". Proruští ozbrojenci, kteří obsadili několik měst ve východním regionu, totiž ignorovali ultimátum, které jim dal úřadující prezident Oleksandr Turčynov. V případě, že by složili zbraně, obdrželi by amnestii. 

Ozbrojenci v Doněcku

Ozbrojenci v Doněcku,zdroj: Profimedia.cz

Navzdory ultimátu kyjevského vedení obsadili proruští separatisté na východě země další policejní stanici. Skupina ozbrojenců pronikla do služebny ve městě Horlivka asi 50 kilometrů severovýchodně od Doněcka. Podle očitých svědků útočníci použili dýmovnice a dělobuchy. Policisté údajně postupně stanici opouštějí.

Ultimátum dal o víkendu proruským ozbrojencům úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Výměnou za amnestii měli do dnešních devíti hodin místního času (08:00 SELČ) složit zbraně a uvolnit obsazené státní úřady.

Ve městě Slavjansk, a nyní i v Horlivce, se vzbouřenci zmocnili policejní stanice a nehodlají ji bez boje vyklidit. Podle ukrajinské tiskové agentury Unian zabili proruští ozbrojenci ve Slavjansku již čtyři lidi. Vzbouřenci tam kromě policejní stanice drží i kanceláře tajné služby a radnici. 

V Horlivce dnes dopoledne zaútočilo na policejní velitelství asi 150 ozbrojených mužů. Policisté se v budově zabarikádovali a útok se snažili odrážet, informovala televizní stanice Espreso. Separatisté rovněž zablokovali nedalekou Leninovu ulici, kde zastavili dopravu; několik z nich proniklo již v neděli v noci do budovy místní radnice.

Po několika hodinách obléhání se povstalcům podařilo do budovy policejní stanice proniknout. Podle zpravodajského webu Ostrov likvidují vnitřní zařízení a zabavují písemnosti. Hodlají vytvořit koridor, jímž mají poslední policisté z budovy odejít.

V Luhansku, jednom z dalších center separatistických nepokojů, dnes místní úřady evakuovaly sídlo gubernátora. Pozice uvnitř budovy zaujali těžkooděnci, údajně v obavě před útokem proruských vzbouřenců.

Oddíl separatistů už od počátku minulého týdne okupuje kanceláře místní odbočky tajné služby SBU. Objekt je obehnán barikádami, v prostoru před budovou stanují proruští aktivisté.

V Mariupolu, půlmilionovém městě na jihu Doněcké oblasti, se dnes sešli představitelé takzvané Doněcké lidové republiky vyhlášené minulý týden, aby zvolili "lidového" mariupolského starostu.

Stal se jím proruský aktivista Vjačeslav Kuklin. Mariupolskou radnici obsadili vzbouřenci v neděli, městské zastupitelstvo vyhlásili za rozpuštěné a z řad demonstrantů zvolili nové poslance. Jejich jména nezveřejnili.

'Krymský scénář se nebude opakovat'

Ukrajinský úřadující prezident Turčynov v neděli večer zdůraznil, že kyjevské úřady nepřipustí opakování krymského scénáře. Incidenty a výpady proti symbolům ukrajinské státní moci, kterých se na Krymu účastnili prorusky orientovaní ozbrojenci, předcházely ruské březnové anexi ukrajinského poloostrova.

"Bezpečnostní rada rozhodla zahájit rozsáhlou protiteroristickou operaci se zapojením ozbrojených sil," prohlásil v neděli Turčynov. Známky této operace ale zatím nebyly na východě Ukrajiny znát.

Tagy: Ukrajina krize na Ukrajině Slavjansk

Zdroje: ČTK