V Doněcké a Luhanské oblasti hlasovala většina lidí pro samostatnost, Kyjev výsledek neuznal

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 5. 2014 09:41) - Aktuality autor: Michal Polák

Ve včerejším separatistickém referendu se vyslovilo většina lidí pro samostatnost Doněcké a Luhanské oblasti. Volební komise informovali, že pro bylo 90 respektive 96 procent obyvatel z těchto oblastí. Účast voličů dosáhla 75 procent v Doněcké oblasti a 80 procent v Luhanké oblasti. Kyjev oznámil, že referendum na východě Ukrajiny neuzná.

Referendum v Doněcké oblasti

Referendum v Doněcké oblasti,zdroj: Profimedia.cz

Podle místopředsedy luhanské volební komise Alexandra Malychina budou konečné výsledky k dispozici po 10:00 hodině SELČ. "Dokončeno není sčítání hlasů v severních okresech Luhanské oblasti, kde Národní garda během hlasování blokovala volební místnosti s použitím obrněných transportérů," oznámil novinářům. V oblastním centru Luhansku se k urnám údajně dostavilo 70 procent oprávněných voličů, celkem v Luhanské oblasti kolem 81 procent. 

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov dnes prohlásil, že Kyjev referendum na východě Ukrajiny neuzná. "Hlasování pod hlavněmi samopalů nebude právně závazné," řekl prezident. "Fraška, kterou teroristé a separatisté označují za referendum, není ničím jiným, než propagandistickou zástěrkou vražd, únosů, násilností a dalších těžkých zločinů," dodal. 

Ničivé následky pro ekonomiku

Vyhlášení nezávislosti Doněcké a Luhanské oblasti bude mít podle Turčynova ničivé následky pro tamní ekonomiku, což se negativně odrazí na životě místních obyvatel. "Referenda zinscenovalo ruské vedení, jehož cílem je totálně destabilizovat situaci na Ukrajině, zmařit prezidentské volby a svrhnout státní moc," konstatoval prezident. "Tato propagandistická fraška nebude mít žádné právní následky kromě trestní odpovědnosti jejích organizátorů," poznamenal. 

Ukrajinská vláda bude ale podle Turčynova "vést dialog s těmi lidmi na východě Ukrajiny, kteří nemají krev na rukou a jsou odhodláni hájit své cíle a svá přesvědčení zákonnými prostředky". 

Své stanovisko k referendu v Doněcké a Luhanské oblasti dnes zveřejnilo i ukrajinské ministerstvo zahraničí. Hlasování je podle něj dílem teroristických band vyškolených a vyzbrojených v Rusku. Právně je referendum podle ukrajinské diplomacie "nicotné", protože jeho organizátoři vědomě porušili ukrajinskou ústavu a ignorovali i výzvy ukrajinské vlády a mezinárodního společenství. 

"Většina ukrajinských obyvatel Doněcké a Luhanské oblasti nepodléhá těmto zlovolným akcím a zločinných 'hlasovacích lístků' se nedotkla," uvádí se v prohlášení. 

Tagy: Ukrajina referendum Doněcká oblast Luhanská oblast

Zdroje: ČTK