V ČR začíná chřipková epidemie, nemocných přibylo o 16 procent

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Česku pomalu začíná chřipková epidemie, minulý týden se výskyt chřipkových infekcí včetně chřipky zvýšil o 16 procent. Podle statistik Státního zdravotního ústavu nyní na 100 tisíc obyvatel připadá 1729 nemocných, epidemie začíná u dvou tisíc.

Epidemiolog Jan Kynčl řekl, že nejvíc nemocných je mezi dětmi a mladými lidmi. 

"V České republice začíná chřipková epidemie. V tuto chvíli se ještě nejedná o celoplošné postižení, ale spíše o lokální až regionální ohniska epidemie," uvedl Kynčl ze Státního zdravotního ústavu. Největší výskyt chřipkových onemocnění je v Královéhradeckém, Pardubickém, Zlínském a Moravskoslezském kraji, mezi kraji ale nejsou výrazné rozdíly. 

Uzavřeny i školy

V nemocnici už například skončili čtyři lidé z Karvinska a Frýdecko-Místecka a také tři pacienti ze středních Čech, u nichž hygienici navíc izolovali i virus pandemické chřipky H1N1, takzvané prasečí chřipky. V Moravskoslezském kraji evidovali minulý týden jednoho muže a tři ženy, kteří kvůli chřipce skončili v nemocnici. 

Nejvíc chřipka postihla předškolní děti, mládež a lidi do 24 let. Podle Kynčla už kvůli chřipce byly uzavřeny některé školy, pro návštěvy se uzavírají i některá zdravotnická zařízení. 

Od příštího týdne však začíná první etapa týdenních jarních prázdnin, která šíření chřipky mezi dětmi může zbrzdit. Mrazivé počasí, které panovalo v posledních dnech, šíření infekce nenapomáhalo. Už ve druhé polovině tohoto týdne by se však denní teploty měly opět vyšplhat nad bod mrazu. Statistiky o chřipce vycházejí z údajů od lékařů. Od doby, co se neproplácejí první tři dny nemocenské, ale počet návštěv výrazně klesl.

Tagy: chřipka Česko epidemie

Zdroje: ČTK