V ČR výrazně narůstá počet veřejných extremistických akcí

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

V České republice výrazně narostl počet veřejně pořádaných extremistických akcí. Zatímco v roce 2010 jich úřady zaznamenaly dvě stovky, loni to bylo 334 akcí, z toho 123 organizovali pravicoví extremisté a 211 levicoví radikálové.

Oproti roku 2010, kdy bylo zaznamenáno přibližně 80 akcí pravicových extremistů a 120 akcí levicových extremistů, jde o markantní nárůst, což svědčí o rostoucí aktivitě extremistických skupin, píše se ve zprávě. Podle ní se také extremisté více radikalizují. Počet trestných činů spáchaných v této oblasti se sice meziročně nezvýšil, přibylo však násilné trestné činnosti s extremistickým podtextem.

Podle ministerstva vnitra v ČR také působí lokální extremistické buňky, které vyvíjejí vlastní aktivity, případně "aspirují k pokusům o přímou akci". Radikálové také více než v minulosti používají pro šíření svých myšlenek diskusní fóra, blogy nebo sociální sítě. Internet používají i pro svolávání svých setkání.

Hlavními představiteli pravicových postojů zůstávají Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a její mládežnická organizace Dělnická mládež. Přesto se však podle dokumentu česká krajně nacionalistická scéna dlouhodobě nachází v útlumu, postrádá dlouhodobou koncepci i finance. Nedaří se jí ani nalákat nové členy. Rovněž takzvaná marxisticko-leninská část levicového spektra v roce 2011 stagnovala, některá skupiny prý dokonce utlumily svou činnost.

Tagy: narust pruzkum vnitro

Zdroje: ČTK