V ČR se létá bez omezení, sopečný prach už nehrozí

- Aktuality autor: red

V Česku se od středečního odpoledne létá bez omezení, meteorologové neprodloužili výstrahu před sopečným prachem. Český vzdušný prostor se tím dostal do tzv. třetí zóny, což je oblast s normálním režimem.

Potvrdil to mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Pražské letiště předpokládá, že by se provoz mohl zcela vrátit do obvyklých kolejí koncem týdne. 

"Od páté hodiny středisko Řízení letového provozu poskytuje služby v plné konfiguraci, to znamená ten objem už se vrátil do původních hodnot," uvedl Klíma. Meteorologové očekávají, že poslední zbytky sopečného prachu zmizí z nebe nad Českem do 20:00. Pomohly tomu srážky i silný vítr. 

Oblak prachu z islandské sopky ochromil v uplynulých dnech leteckou dopravu v celé Evropě. Podle posledních informací ale aktivita sopky slábne a chrlí až o osmdesát procent méně popela než koncem minulého týdne.

Island přesto varuje Evropu, že podobná aktivita vulkánu pod ledovcem Eyjafjallajökull vždy předcházela daleko intenzivnější erupci nedaleké sopky Katla, která by mohla mít daleko vážnější dopady pro Evropu i celý svět. Její zvýšenou aktivitu však zatím vědci nezaznamenali.

"To, čeho jsme byli svědky v posledních několika dnech, by mohlo být teprve začátkem událostí, které se budou opakovat celé 21. století," řekl BBC islandský prezident Olafur Ragnar Grímsson. Větší erupce by mohla mít vliv na lokální změny klimatu.

Tagy: Česko sopka prach letani

Zdroje: ČTK