V ČR padaly teplotní rekordy, na jihu bylo 20 stupňů

- Aktuality autor: red

Na řadě míst v Česku v úterý padly teplotní rekordy, nejtepleji bylo v Byňově na Českobudějovicku, kde teplota dosáhla 19,7 stupně Celsia. Na dalších místech v jižních Čechách rtut teploměrů šplhala přes 18 stupňů.

Podle meteoroložky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by teplé počasí mělo vydržet až do neděle. V Praze se teploty pohybují okolo 15 stupňů, před 20 lety přitom demonstranti v tento den mrzli při teplotách okolo dvou až čtyř stupňů Celsia. 

V pražském Klementinu, kde se teplota pravidelně měří od roku 1775, je rekord pro dnešní den 16,0 stupně, který padl v roce 1840. Průměrná teplota pro dnešní den činí 4,6 stupně Celsia.

Nezvykle vysoké teploty do Česka přináší teplý vzduch od jihozápadu. Jeho vliv je podle meteorologů nejvíce znát na jihu Čech, kde dnes na osmi z deseti meteorologických stanic padl teplotní rekord.

Zatímco předchozí maxima se pohybovala okolo 16 stupňů, úterní teploty byly o několik stupňů vyšší. Kromě Byňova, kde už se blížila ke 20 stupňům, bylo například ve Vráži 18,6 a v Husinci 18,3 stupně Celsia.

Příjemně bylo podle údajů ČHMÚ také v západních Čechách, kde padl rekord v sedmi ze 13 stanic a v Klatovech naměřili 18,5 stupně Celsia, zatímco předchozí rekordní teplota zde činila 14,7 stupně Celsia. Rekord padl také na šesti místech ve středních Čechách, teploty zde však byly o něco nižší a pohybovaly se okolo 17 stupňů.

Tagy: počasí teplota rekordy

Zdroje: ČTK