V Číně zemřel muž na ptačí chřipku, první úmrtí po 18 měsících

- Aktuality autor: Jan Pastor

V jižní Číně dnes potvrdily úřady úmrtí muže na virus ptačí chřipky. Jde o první případ úmrtí člověka na virus H5N1 v Číně za posledních 18 měsíců, informovala místní média.

Obětí je devětatřicetiletý řidič autobusu žijící v Šen-čenu sousedícím s Hongkongem, který pocítil první příznaky 21. prosince a o čtyři dny později byl přijat do nemocnice s těžkým zápalem plic. Zemřel dnes časně ráno na mnohočetné selhání orgánů a testy potvrdily přítomnost viru H5N1, napsala oficiální tisková agentura Nová Čína. Podle jejích informací nebyl muž poslední měsíc v přímém styku s drůbeží ani neopustil Šen-čen.

Virus se běžně vyskytuje u drůbeže, ale může se přenést na lidi, kteří vůči němu nemají imunitu. Vědci se dlouhodobě obávají, že by mohl zmutovat do formy, která by se dokázala šířit po celém světě a zabít miliony lidí.

V posledních letech se ohniska nákazy objevila v různých částech světa, především ve východní Asii během chladnějších měsíců roku. Od roku 2003 bylo oficiálně zaznamenáno 336 obětí ptačí chřipky.

Tagy: úmrtí Čína

Zdroje: ČTK