V Chropyni hoří firma na zpracování plastů, nad městem stoupá dým

- Aktuality autor: red

Obrovský požár zachvátil v noci na dnešek podnik na zpracování plastů v Chropyni na Kroměřížsku. Hasiči vyhlásili nejvyšší možný stupeň požárního poplachu. Čtyřpodlažní budova je celá v plamenech.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zaměstnanci z noční směny se dostali z hořícího objektu ven včas, řekl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Policie ráno kvůli zásahu uzavřela všechny příjezdové cesty do města, pouští jen autobusy a záchranáře.

Kvůli hustému dýmu a nebezpečným zplodinám byli varováni obyvatelé Chropyně, Hulína, Skaštic, Břestu, Žalkovic, Kyselovic a městské části Kroměříže Bílany. Měření však nezjistilo zvýšené koncentrace škodlivin, řekl Mitáček. "Vzhledem k výsledkům měření nebyla nařízena evakuace. Lidem bylo pouze doporučeno zdržovat se venku jen nezbytně dlouhou dobu. Zájemci mohou využít ubytování na internátu střední školy v Kroměříži, kde je k dispozici 100 lůžek," uvedl Mitáček s tím, že s rozedněním oblak dýmu oproti noci stoupá znatelně výše.

Na místě zasahuje více než 30 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů ze Zlínského, Olomouckého i Jihomoravského kraje, celkem jde nejméně o 100 hasičů. Plameny šlehaly až 20 metrů nad budovu a kvůli větru se požár rozšířil i na sousední objekty. Zasažená plocha je více než 200 metrů, vítr zapaloval i suchou trávu v okolí.

Hasiči povolali i vrtulník

"Stále nelze říci, že bychom měli požár pod kontrolou," řekl Mitáček s tím, že zvláštní stupeň požárního poplachu hasiči ve Zlínském kraji naposledy vyhlašovali na přelomu června a července 2007, kdy několik dnů hořel sklad pneumatik v Uherském Brodě na Slovácku.

Během noci se propadla střecha a stropy a bortí se i obvodové zdi objektu. "Kde hoří, už není možné nic zachránit. Soustředíme se na to, abychom zabránili rozšíření požáru na okolní objekty, což komplikuje vítr. Zásahové práce jsou mimořádně náročné. Zasahujeme i z několika plošin a automobilových žebříků. Povolali jsme i vrtulník," poznamenal mluvčí krajských hasičů.

Zásah komplikuje kromě větru i nedostatek vody. Požár totiž vyřadil čerpadlovou stanici, a tím i hydrantovou síť. Hasiči tak musí vodu dovážet, zdrojem jim je nedaleký rybníček. Plameny se rozšířily ze čtvrtého podlaží do dalších pater objektu. "Na místo dorazil i majitel firmy. Pomocí automobilového žebříku jsme mu z kanceláře zachránili dokumenty a další věci," dodal Mitáček.

Škody v řádu desítek milionů

Podle něj budou škody způsobené požárem mimořádně vysoké a půjdou zřejmě do desítek milionů korun. "Poškozených majitelů bude totiž několik a není vyloučeno, že budou zasaženy ještě i další objekty," doplnil Mitáček. V místě požáru zasedl i krizový štáb, starostové obcí i zástupci Zlínského kraje se seznámili se situací.

"Je to chemický závod, to riziko tady vždycky je. Je to nepříjemné, ale naštěstí vítr černý štiplavý dým neunáší na sídliště, ale na druhou stranu," řekl starosta Chropyně Jaroslav Hloušek.

Požár vyhnal nad ránem z postelí i některé obyvatele města. "Sledujeme to asi od 01:30, vzbudil nás hluk. Obavy ze zplodin hoření nemáme. Varování jsme navíc ani neslyšeli, a to bydlíme hned naproti areálu," řekl Miloslav Brabec. "Dříve tady byla umělá hmota všude, dnes je to jen tenhle kousek. Dalo se to tady čekat. Vykládá se, že údajně bouchla elektrika. Jestli je to pravda nebo není, to nikdo neví," dodal další z obyvatel města Miroslav Hybner.

Uzavřené komunikace

Kvůli zásahu byly uzavřeny i některé místní komunikace. Policie navíc ráno podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové uzavřela všechny příjezdové cesty do města. "Doprava se odklání ve všech směrech zhruba pět kilometrů od Chropyně. Pouštíme pouze veřejnou dopravu a vozy integrovaného záchranného systému," přiblížila Bartíková.

Hasiči zasahovali v chropyňském průmyslovém areálu u vážné události naposledy v květnu 2008, kdy zde hořel stejný objekt jako dnes v noci. Při požáru tehdy vznikla více než třímilionová škoda. Nejpravděpodobnější příčinou vzplanutí byla technická závada na stroji k drcení odpadu. Nebezpečných látek se mimo budovu výrobní haly tehdy dostalo málo a veřejnost nemusela být varována informačními systémy.

Tagy: požár

Zdroje: ČTK