V Česku už zemřelo na prasečí chřipku sedm lidí

- Aktuality autor: red

V České republice dosud zemřelo na prasečí chřipku sedm lidí. Šest úmrtí ve středu potvrdil hlavní hygienik Michael Vít. Sedmý pacient zemřel před několika dny v Plzni, výsledky testů jsou známy několik hodin.

Prasečí chřipku jako příčinu úmrtí muže v Plzni potvrdila mluvčí tamní nemocnice Renata Jenšíková. 

Média dosud informovala o pěti úmrtích souvisejících s prasečí chřipkou, přičemž čtyři lidé zemřeli přímo na ni či následné komplikace a jeden člověk nakažený tímto virem podlehl leukemii, která byla v jeho případě prvotní příčinou smrti. 

Vít také uvedl, že v krajích, kde už je překročena hranice epidemie, mohou zůstat lidé s respiračními obtížemi doma, aniž předtím půjdou k lékaři pro neschopenku. Tu jim bude moci doktor vystavit až pět dní zpětně. Hlavní hygienik dodal, že se na tom v úterý dohodl s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou. V Česku zatím hranici 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel překročily tři kraje - Karlovarský, Moravskoslezský a Zlínský. 

"O této možnosti nevím, informaci jsem se dozvěděl právě od vás. Abychom mohli takto postupovat, musíme ji dostat písemně, jinak bychom porušovali předpisy," řekl krajský zástupce Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas.

I v Karlovarském kraji zatím lékaři nemají zkušenosti s tím, že by pacienti chodili až po několika dnech po nástupu chřipky. "Spíš ti, kteří nechtějí přijít o práci, se třeba den nebo dva snaží nemoc zdolat a teprve pak přijdou. Ale, že by využili toho, že mohou přijít až po pěti dnech, s tím jsme se zatím nesetkali," řekla chebská praktická lékařka Jana Malásková. 

V plzeňské fakultní nemocnici zemřel muž, který měl prasečí chřipku. Dvaačtyřicetiletý muž se v nemocnici zhruba týden léčil s velmi vážným oboustranným zápalem plic. V průběhu jeho hospitalizace mu zdravotníci opakovaně prováděli různými metodami testy na virus H1N1, výsledky ale byly negativní.

"Onemocnění takzvanou prasečí chřipkou se prokázalo dodatečně až po jeho úmrtí, byla to příčina úmrtí," řekla Jenšíková. Pacient podle ní zemřel už před několika dny, výsledky testů dostala nemocnice ráno. Ve FN se podle ní v posledních dnech léčili s prasečí chřipkou tři pacienti.

Tagy: chřipka

Zdroje: ČTK