V Česku spustili supervýkonný laser, může otevřít novou oblast výzkumu

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Ve výzkumném centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech v pondělí vědci poprvé spustili nový laserový systém HAPLS, jehož maximální výkon je jeden petawatt. Vyvinula ho laboratoř v USA, jejíž zástupci se slavnostního ceremoniálu také zúčastnili. Centrum funguje jako výzkumná infrastruktura, patří pod Fyzikální ústav Akademie věd. Zároveň je součástí evropské sítě světového významu, jejíž další centra jsou v Rumunsku a Maďarsku.

Centrum v Dolních Břežanech

Centrum v Dolních Břežanech,zdroj: "PETR TOPIČ " / MAFRA / Profimedia

"Je to technologicky daleko nejvyspělejší laser svého druhu. Umožní přenést vědecké kuriozity nebo určitá témata výzkumu do reálného života a nových aplikací, jako je například vývoj nových postupů při léčbě zhoubných nádorů nebo zkoumání hmoty v obřích planetách jako Uran, jak se vyvíjí supernova po explozi nebo jaké vlastnosti má hmota kolabující hvězdy," řekl šéf laserových technologií ELI Beamlines Bedřich Rus.

Pro laser lidé v soutěži navrhli jméno Lucifer, což znamená Světlonoš. Ve vědecké komunitě se ale příliš neujalo. Jeho specifičnost je v kombinaci výkonu, který Rus přirovnal ke 160násobku instalovaného výkonu všech elektráren na světě, a délky pulzu. "Pulz má v prostoru asi desetinu tloušťky lidského vlasu," řekl odborník na laserové technologie. Pulzů poskytuje laser deset za sekundu. O experimenty na laseru má zájem řada výzkumných institucí z USA, Švédska, Francie, Německa, Polska a dalších zemí.

Laser vyvinulo americké centrum Lawrence Livermore National Laboratory, vědci z ELI Beamlines pro něj vytvořili některé prvky, například pro diagnostiku krátkých pulsů, řídící jednotky a systém přesného časování. Zástupci amerického centra Bill Goldstein a Constantin Haefner dnes laser symbolicky předali řediteli ELI Beamlines Michaelu Prouzovi a předsedkyni Akademie věd Evě Zažímalové.

Vědci si od nového laseru slibují to, že otevře novou oblast výzkumu. Patří do ní i například nové zobrazovací metody v lékařství, výzkum odolnosti materiálů pro vesmírné lety nebo hloubková kontrola kovových a jiných konstrukcí, například u mostů.

ELI Beamlines má mít čtyři laserové systémy, u prvního probíhá ladění, druhý je podle ředitele Prouzy zatím ve "zmenšené podobě". "Budou se k němu přidávat další zařízení, aby dosáhl špičkového výkonu," řekl ředitel. Další z laserů se nyní vyvíjí. "Příští týden na něm budou dělat finální testy v Texasu, poté ho sbalí do krabic a převezou sem," uvedl Prouza.

Jak uvedl náměstek ministerstva školství pro vysoké školy a výzkum Petr Doleček, centrum by nevzniklo bez podpory Evropské komise a zejména komisaře pro vědu Carlose Moedase. Podle Zažímalové je nyní projekt z technického hlediska víceméně dokončený a vědecká komunita ho bude moci začít využívat. Poslouží podle ní nejen fyzikům, ale i biochemikům a dalším odborníkům.

Podle Carla Rizzuta, ředitele konsorcia pro ELI, podpořila Evropa síť těchto center i proto, aby pomohla střední Evropu "vrátit do hry" po událostech, které nastaly po druhé světové válce. To se podle něj daří, projekt ELI je významný nejen pro Evropu, ale pro celý svět.

Tagy: Česko domácí laser věda a technika věda a poznání

Zdroje: ČTK