V Česku přibývá rodin, které šetří, potvrdil průzkum

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Česku přibývá domácností, které pečlivě plánují výdaje, šetří a nemohou si snadno dopřát věci, které zpříjemňují život. Ukázaly to výsledky průzkumu společnosti STEM ze začátku letošního března.

Zatímco před nástupem krize v evropských zemích v roce 2009 se naprostá hospodárnost týkala necelé poloviny českých domácností, letos v březnu se k úspornému režimu muselo uchýlit již 54 procent rodin v ČR.

Ubývá lidí, kteří nepočítají a užívají si

Nepatrně se naopak snížil podíl těch domácností, jejichž členové nežijí za každou cenu skromně a dopřávají si zbytečnosti a vůbec věci, které jim zpříjemňují život. Zatímco před krizí si užívala každá desátá domácnost, nyní si bez problémů žije devět procent dotázaných. Větší část z nich přitom výdaje plánuje, ostatní výdaje předem nezvažují, ukázal průzkum. 

Na dvanácti procentech zůstal podíl domácností, které jsou o něco dál v míře výdajů - sice také hospodaří úsporně, šetří a plánují výdaje, ale přece jen si mohou dopřát to, co jim zpříjemní život. Stálá je i skupina šesti procent domácností, které šetří a maximálně plánují, ale naproti tomu přiznávají, že utrácejí prostě do té doby, než jim peníze dojdou. 

Průzkum se uskutečnil ve dnech 1. až 8. března a zúčastnilo se jej 1248 respondentů starších 18 let.

Zdroje: ČTK