V Česku padaly teplotní rekordy. Tropy nekončí, bude až 38 °C!

- Aktuality autor: Danica Klein

V České republice dnes padaly teplotní rekordy. Nejvyšší teplotu, 36,4 stupně Celsia, naměřili meteorologové v Řeži v okrese Praha-východ. Absolutní rekord pro tento den, kdy bylo v roce 1943 v Písku zaznamenáno 37,6 stupně, ale zatím vydržel, sdělil Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vlna extrémních veder zasáhla celou Evropu, ve Francii naměřili až 42,3 stupně.

Podle ČHMÚ ohrožují vysoké teploty hlavně Prahu, Středočeský a Ústecký kraj, což dokládají i dnešní nejvyšší teploty. Druhá nejvyšší teplota po Řeži dnes byla naměřena v Praze-Karlově, a to 36 stupňů Celsia. Těsně pod touto hranicí zůstal s 35,8 stupně Žatec na Lounsku, s 35,7 stupně Louny a 35,5 stupně naměřili v Doksanech na Litoměřicku.

Navzdory velkému horku ovšem v Česku na mnoha místech historické teplotní rekordy dnešek přežily. Třeba v pražském Klementinu byla zatím dnes naměřena teplota vzduchu 31,5 stupně, kdežto rekord z roku 1892 činí 35,6 stupně. "České teplotní rekordy pro 19. srpen jsou totiž velmi vysoké, často kolem 35 stupňů. V pondělí ale jistě padne rekordů více," míní Racko. ČHMÚ totiž dnes předpověděl, že by v pondělí mohla rtuť v teploměru vystoupat až na 38 stupňů. Teploty přesahující 31 stupňů se budou objevovat až do konce týdne.

Rekordní teploty přinesly také rekordní návštěvnost koupališť. Například akvapark Vodní ráj v Jihlavě, největší podobné zařízení na Vysočině, navštívilo více než 2800 lidí, což je podle vedoucího Miroslava Veselého nejvíc v letošní sezoně. Pokud vysoké teploty vydrží i v dalších dnech, mohla by se podle něj prodloužit provozní doba do 20:00.

Koupaliště Pražačka na pražském Žižkově, na které se vejde tisícovka lidí, bylo zcela zaplněno. Podle ředitele Martina Čadka museli někteří návštěvníci čekat, až jiní odejdou. Zhruba z 90 procent bylo plno i na Petynce v Praze 6. "Návštěvnost je velice slušná," řekl správce areálu Václav Šála. A hlava na hlavě byla také na známém koupališti v Podolí.

V Jihomoravském kraji bylo nejtepleji ve Strážnici, kde meteorologové naměřili 33,1 stupně Celsia. Rekord z roku 2000 je o tři stupně vyšší, takže překonán nebyl, ale to lidem určitě nevadilo. Slunečné počasí přilákalo davy na brněnská koupaliště, třeba na Kraví horu. Zatímco v sobotu přišlo zhruba 800 lidí, dnes jich bylo asi dvakrát více, řekl pokladní koupaliště.

Evakuace kempů

Za novodobou historii druhou nejlepší návštěvnost hlásí v Rokycanech na největším přírodním koupališti v ČR. "Přišlo přes 2500 lidí, jen předloňský rok při festivalu jich bylo o necelých 200 více," řekl vedoucí areálu Jaroslav Moravec. Mezi návštěvníky byli nejen místní, ale také lidé z Plzně a Prahy. Také na "Boleváku" v Plzni, největším rybníku v Plzeňském kraji, padl letošní návštěvnický rekord. Na hlavní pláži je přes 2000 lidí, řekla recepční z kempu.

Vedra ovšem mohou způsobit řadu problémů. ČHMÚ vydal výstrahu před extrémně vysokými teplotami, která platí pro Prahu, Středočeský kraj a Ústecký kraj v pondělí od 12:00 do 20:00. Po stejnou dobu budou ohrožovat méně nebezpečné, ale stále velmi vysoké teploty i zbytek republiky.

Nesekat trávu!

Kvůli horku a suchu se zvyšuje riziko vzniku požárů. Také před nimi dnes meteorologové varovali, výstraha platí pro celou ČR ode dneška až do odvolání. Několik velkých požárů živených vysokými teplotami již zasáhlo jiné evropské země. Na chorvatském pobřeží oheň zničil stovky hektarů porostů, neohrozil ale turistické ani jiné objekty. V Toskánsku ve střední Itálii kvůli lesním požárům evakuovali tři kempy a několik domů. Oheň ničil porosty i ve Španělsku a Řecku.

A vedro může rovněž způsobit kolaps organismu, zvláště u dětí, seniorů a nemocných lidí. Dnes ještě záchranáři většinou výraznější nárůst zásahů nezaznamenali. "Větší problémy očekáváme spíš v pondělí, kdy má být ještě tepleji. Navíc dnes zřejmě bude i tropická noc," sdělil náměstek ředitelky záchranné služby na Vysočině Petr Novotný.

"Když je takové horko, tak už si zřejmě i osmdesátiletí pánové uvědomí, že by v poledne neměli sekat trávu," řekl s nadsázkou ředitel záchranné služby Jihočeského kraje Marek Slabý. Meteorologové doporučují omezit pohyb na přímém slunci a namáhavé činnosti a dostatečně pít.

Tagy: Praha počasí tropy teplota rekordy

Zdroje: ČTK