V Česku nakupuje v eshopech 30 procent lidí, méně než je průměr EU

- Aktuality autor: Michal Polák

V Česku nakupuje na internetu už zhruba 30 procent lidí, stále je to ale výrazně méně než průměr Evropské unie, který činí 43 procent. Nejvíce je internetové nakupovánírozšířeno ve Velké Británii, kde e-shopy využívá 71 procent obyvatel.

Naopak nejmenší oblibě se těší nákupy na internetu v Rumunsku; v tamních internetových obchodech si pořizuje zboží jen šest procent Rumunů. Vyplývá to ze statistik Eurostatu, které v posledním čísle časopisu Statistiky & my zveřejnil Český statistický úřad.

"Česko v nakupování přes internet zaostává za průměrem evropské sedmadvacítky. Přestože u nás došlo za posledních pět let k nárůstu o téměř 150 procent, jsme až na 16. místě. První místa na žebříčku tradičně obsadily Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Nizozemsko a Lucembursko. V těchto zemích nakupuje přes internet sedm z deseti osob starších 16 let," komentovala výsledky Romana Malečková z ČSÚ.

Ve druhém čtvrtletí loňského roku uvedlo 2,5 milionu Čechů, že nakoupilo v uplynulých 12 měsících přes internet. Za posledních pět let se tak počet nakupujících Čechů přes internet zvýšil téměř o 1,5 milionu. Zhruba 40 procent z nich si na internetu objednalo vstupenky na kulturní či sportovní akce. Češi v internetových obchodech často kupují také oblečení a obuv, kosmetiku, zdravotnické prostředky a sportovní potřeby.

Výhodou je úspora času a pohodlí

V České republice se jen na oblečení a módní doplňky podle odhadu odborníků specializuje 2500 až 3000 internetových obchodů. "Na Aukru.cz se v roce 2011 prodalo oblečení a doplňky v ceně 405 milionů korun," řekl ředitel obchodního portálu Aukro.cz David Vychytil, podle kterého tento portál kvůli rostoucí poptávce nově spustil Outlet.Aukro.cz, kde bude za pevné ceny nabízet značkové módní zboží se slevou 30 až 90 procent.

Útraty Čechů v internetových obchodech loni podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci vzrostly na rekordních 37 miliard korun, což je o čtyři miliardy více než v roce 2010. Hlavním důvodem využití internetových obchodů je nejen obvykle nižší cena zboží, ale také pohodlí a úspora času.

Tagy: EU internet nakupování

Zdroje: ČTK