V Česku je bez práce už víc jak půl milionu občanů

- Aktuality autor: Michal Polák

Nezaměstnanost v Česku se v listopadu zvýšila na 8,7 z říjnových 8,5 procenta. Počet nezaměstnaných překročil půl milionu, pracovní úřady evidovaly 508.498 nezaměstnaných, o 2,4 procenta meziměsíčně více. O 4,7 procenta ubylo volných pracovních míst. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Růst nezaměstnanosti analytici očekávali. 

Počet nezaměstnaných vrátil nad půl milionu po osmiměsíční přestávce, upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Jejich meziměsíční přírůstek je podle něj ve srovnání listopadů historicky nejvyšší. "Trh práce tedy viditelně reaguje na pokračující slabou poptávku v ekonomice, zatím se ale nezdá, že by se schylovalo ke katastrofě. Větší část propouštění je v důsledku ukončení sezonních prací, zatímco kmenových zaměstnanců se podniky až na výjimky nezbavují," dodal. 

Podle nové metodiky ministerstva podíl nezaměstnaných vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let činil na konci měsíce 6,8 procenta procenta. V říjnu tento ukazatel dosáhl hodnoty 6,7 procenta. 

Dosavadní metodika poměřuje míru nezaměstnanosti pouze k ekonomicky aktivním lidem, proto je její percentuální podíl vyšší. 

Ubylo volných míst

Volných pracovních míst v evidenci pracovních úřadů bylo v listopadu 38.806. Proti říjnu jich ubylo 1923, meziročně jich přibylo 1974. Na jedno místo tak letos v listopadu připadlo v průměru 13,1 uchazeče, nejvíce jich bylo na Havlíčkobrodsku, Jesenicku, Chomutovsku a Bruntálsku. 

Uchazečů o zaměstnání, kteří mohli okamžitě nastoupit do zaměstnání, bylo na konci listopadu 493.208. Tedy o 11.471 více než v říjnu a o 36.376 více než loni v listopadu. 

Nezaměstnanost meziměsíčně stoupla v 75 okresech. Nejvíce se zvýšila v okresech Jindřichův Hradec, Jeseník, Znojmo, Klatovy a Český Krumlov.

Tagy: nezaměstnanost listopad

Zdroje: ČTK