V Česku dnes končí sčítání lidu, provázely ho problémy

- Aktuality autor: red

V Česku dnes oficiálně končí sčítání lidu. Ještě dnes je možné vyplňovat a odesílat či odevzdávat sčítací listy. Nedoručené nebo nevyzvednuté formuláře lze také naposledy získat, a to na příslušné poště, radnici či v pobočce statistického úřadu.

Do sčítacích archů se zapisují údaje tak, jak platily o půlnoci z 25. na 26. března. Tehdy sčítání oficiálně začalo. Přípravy ale provázely potíže. Formuláře měli do zahájení akce roznést sčítací komisaři. Mnozí lidé si stěžovali na to, že je vůbec nenavštívili nebo nepřišli v ohlášeném termínu. Na poštách, kam se pak muselo pro archy jít, se tvořily fronty. Lidé, kteří se ke sčítacím listům dostali až po 5. dubnu, mají proto na vyplnění údajů a odeslání čas až do 19. dubna.

Bez problémů nebylo ani sčítání přes internet. Komisaři do listů často nezanesli technické údaje, bez nichž nebylo možné vyplněný formulář odeslat. Lidé si tato data museli dohledávat na webu sami. Poslat list po síti bude možné také až do půlnoci z 19. na 20. dubna.

Přes internet do středečního rána lidé zaslali skoro 3,8 milionu formulářů. Statistici už začali také se zpracováváním papírových listů, které obdrželi. Do středy snímací linkou projelo 1,4 milionu archů. První výsledky sčítání by mohly být na přelomu listopadu a prosince. Akce se koná v mnoha zemích světa. V Česku se pořádá každých deset let. Naposledy se uskutečnilo v roce 2001.

Tagy: sčítání

Zdroje: ČTK