V Česku bude i nadále pršet, déšť by měl ustávat ve večerních hodinách

- Aktuality autor: Michal Polák

Prakticky na celém území České republiky v současné chvíli prší. Dnes bude většinou zataženo, od severu s občasným deštěm nebo přeháňkami. Večer od severu očekávají meteorologové ustávání srážek. Dnes to řekla meteoroložka Jana Hujsová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Praze. 

Deštivé počasí

Deštivé počasí,zdroj: ThinkStock

"Nejvyšší denní teploty budou devět až 13 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku 13 až 17 stupňů Celsia," řekla Hujsová. Teplota v 1000 metrech na horách bude kolem 12 stupňů Celsia, na Šumavě a Krušných horách kolem sedmi stupni Celsia. Vanout bude mírný severozápadní vítr o rychlosti tři až sedm m/s. Denní srážky by se podle odhadu meteorologů měly pohybovat okolo 15 až 20 milimetrů. 

V noci na úterý bude zataženo až oblačno, místy s deštěm nebo přeháňkami. Nejnižší noční teploty budou 11 až sedm stupňů Celsia. V úterý přes den pak bude oblačno až zataženo, místy s deštěm nebo přeháňkami, zejména na severu a východě území. "Nejvyšší denní teploty očekáváme 15 až 19 stupni Celsia, úhrn srážek by měl být asi pět milimetrů," řekla meteoroložka. Vanout by měl mírný severozápadní vítr o rychlosti tři až sedm m/s. 

Podle meteorologů spadlo za posledních šest hodin na území Čech maximálně 10 milimetrů srážek, a to zejména v oblasti povodí horní Berounky a Otavy, a v posledních hodinách pršelo také na severu Čech, nejintenzivněji v povodí Lužické Nisy, kde spadlo také do této doby 10 milimetrů. 

Labe bude ještě stoupat

Vzhledem k očekávaným srážkám předpokládají hydrometeorologové v zasažených oblastech možnost zpomalení poklesů hladin, případně krátkodobé vzestupy. V Praze-Malé Chuchli by se dnes dopoledne měl průtok pohybovat kolem 2800 metrů krychlových za sekundu. 

Hladina by výrazně měla stoupnout v povodí dolního Labe pod soutokem s Vltavou, kde budou hladiny stoupat v důsledku přítoku z horních částí povodí. 

V Praze bude intenzivněji pršet v průběhu dnešního dopoledne, v odpoledních hodinách a zejména večer by měla intenzita deště ustávat. Napadnout by mělo zhruba osm až 10 milimetrů srážek.

Tagy: počasí povodně

Zdroje: ČTK