V centru Londýna se zřítila helikoptéra. Dva lidé zahynuli

SLEDUJEME EXKLUZIVNĚ - Aktuality autor: Danica Klein

VIDEO. Podle prvních výsledků vyšetřování stroj před pádem narazil do stavebního jeřábu. Při nehodě byli nejméně dva lidé usmrceni a desítka dalších utrpěla zranění. Sdělili to místní záchranáři a úřady citované britskými médii. 

Nehoda vrtulníku

Nehoda vrtulníku,zdroj: Daily Telegraph

Jedna z obětí byla podle lékařů ve vrtulníku a druhá na zemi, kde hořící trosky helikoptéry zapálily na ulici Wandsworth několik aut. Čtyři lidé utrpěli vážnější zranění a byli hospitalizováni. Stav jednoho z nich je kritický. Dalších asi šest lehce zraněných bylo ošetřeno na místě. 

V místě neštěstí byla dopoledne mlha, kvůli které pilot nejspíš přehlédl jeřáb na vrcholu rozestavěné budovy o 50 podlažích zvané The Tower. "Viděl jsem vrtulník přelétat Temži. Pak jsem slyšel, jak naráží do jeřábu. Schoval jsem se, aby na mě nespadlo lešení," řekl jeden z dělníků na stavbě budovy, která má být jedním z nejvyšších obytných domů v Evropě. 


Vrtulník se zřítil na ulici nedaleko nádraží Vauxhall a sídla tajných služeb MI6 v rušné oblasti jižně od řeky Temže kolem 9:00 SEČ. Nádraží bylo krátce uzavřeno. Na místo, nad kterým se vznášel hustý tmavý dým z hořících trosek a paliva, vyrazilo na 90 hasičů a několik sanitek. 

"Zaslechl jsem obrovskou ránu. Podíval jsem se nahoru a viděl, jak z nebe padají části vrtulníku. Pak vše zahalil hustý dým," řekl novinářům muž, který šel na stanici metra Vauxhall. 


Podle britské zpravodajské televizní stanice Sky News byl ve zříceném vrtulníku jeden pilot. Televizní záběry ukazovaly ulici v místě dopadu s troskami stroje v plamenech, které poškodily přilehlou budovu. Silný požár byl po asi půl hodině uhašen. Zničil podle BBC také nejméně dvě auta. 

Londýnská policie nevyšetřuje neštěstí, které se událo deset bloků od velkého nádraží Waterloo, jako teroristický čin, ale jako nehodu, potvrdily úřady. Případ vyšetřuje správa civilního letectva. 

Podobný incident zažilo minulý týden i Německo. Na dálnici A6 nedaleko města Schwäbisch Hall v Bádensku-Württembersku se zřítil vrtulník, který předtím zavadil o vedení vysokého napětí a po dopadu se vznítil. O život přišel jen pilot vrtulníku. Do kolize s padajícím vrtulníkem se dostal jeden řidič nákladního vozu, z nehody ale vyvázl jen s lehkým zraněním.

Tagy: smrt nehoda Londýn vrtulník

Zdroje: ČTK