V centru Jihlavy vytékala z poškozené cisterny kyselina

- Aktuality autor: red

V centru Jihlavy v úterý vytékala z poškozené cisterny kyselina. Hasiči v protichemických oblecích uniklou látku zlikvidovali a pak z cisterny přečerpali zbývající tekutinu.

Odtěžena bude také zasažená půda. Podle prvních zjištění jde o desetiprocentní roztok zřejmě kyseliny sírové, řekla mluvčí hasičů Petra Musilová. Obyvatelé z okolních rodinných domků by zatím neměli větrat. Hasiči jim doporučili v případě potíží vyhledat lékaře. 

O přesnější určení kyseliny se postará přivolaná laboratoř z Tišnova. Cisterna stála v ulici Na Samotě, podle místních lidí tam byla zřejmě delší dobu. Bylo v ní asi několik tisíc litrů kapaliny, kvůli netěsnosti u ventilu unikala. "Říci, kolik té kyseliny uniklo, nelze. Nemohu potvrdit ani to, že byla úplně plná," řekla Musilová. 

Podle nepotvrzených informací mohla z cisterny vytékat kyselina sírová ze sklářské dílny. 

Vytékání tekutiny si před polednem všiml strážník. "Stála tam cisterna, zřejmě už letitá. Viděli jsme část spáleného trávníku," popsal mluvčí města Radek Tulis. Majitel vozu se nacházel v sousedním domě. Tvrdil, že tráva kolem už spálená byla.

Pracovníci magistrátu s mužem sepíšou protokol. "Ale zatím nelze říci, co tomu člověku hrozí za postih. Nemáme zatím ani informace o poškození životního prostředí," doplnil mluvčí. Kyselina by se v této lokalitě mohla zřejmě dostat i do kanalizace.

Zdroje: ČTK