V budově kyjevské odborové centrály vybuchla nálož

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 2. 2014 16:17) - Aktuality autor: Danica Klein

Exploze nálože dnes vážně zranila dvě osoby v kyjevském sídle ukrajinských odborů, které je obsazeno demonstranty. Při rozbalení balíku s nápisem "léky" přišel jeden z opozičních aktivistů o zápěstí a oko, druhým zraněným je patnáctiletý chlapec. Policie si stěžuje, že pátrání po pachateli znemožňuje opozice. 

Demonstrace, Kyjev

Demonstrace, Kyjev,zdroj: Daily Telegraph

Policie se podle očitých svědků k ohledání místa exploze nemůže dostat, protože objekt blokuje opoziční ostraha. Muž se zraněnou rukou a okem byl v bezvědomí dopraven na jednotku intenzivní péče. Chlapec, který byl v okamžiku exploze v místnosti, má podle zdravotníků popálený obličej. 

Kyjevský Dům odborů obsadili demonstranti hned v prvních dnech protivládních protestů počátkem loňského prosince. Budova od té doby slouží jako provizorní opoziční štáb, jídelna, tiskové středisko a příležitostná noclehárna. V době tuhých mrazů, které v minulých týdnech sužovaly Kyjev, se do objektu chodili lidé ohřát. 

Podle agentury Interfax byla výbušnina umístěna v balíku, který byl označen nápisem "léky". Nálož aktivovalo otevření víka krabice. 

Podle mluvčího opozičních aktivistů Anatolije Vedmidě jde o provokaci. Balík podle něj přinesly do budovy neznámé osoby. "Nemáme důvod věřit policii, jde o ochránce nynější státní moci," zdůvodnil Vedmiď neochotu opozičních aktivistů spolupracovat při vyšetřování. "Incident vyšetřujeme sami, máme k tomu nezbytné odborníky," řekl dále. 

Opozice hodlá napříště prověřovat veškeré zásilky, které do objektů obsazených demonstranty docházejí. Kromě odborové centrály obsadila opozice kyjevskou radnici a jeden či dva vládní objekty. "Na kontrolu zásilek máme zařízení i odborníky," řekl novinářům Vedmiď. 

Tagy: výbuch demonstrace nálož Kyjev

Zdroje: ČTK