V Budějovicích naměřili přes 32 stupňů, padl rekord

- Aktuality autor: red

V Českých Budějovicích v pátek meteorologové naměřili 32,6 stupně Celsia. Padl tak teplotní denní rekord starý 75 let - 32,4 stupně. Teplota stále stoupá, maximum lze očekávat mezi 15:00 až 16:00.

Řekl to  meteorolog Gustav Sysel. Letos zatím nejtepleji bylo v krajském městě ve čtvrtek, kdy přístroje zaznamenaly 33,1 stupně Celsia. 

"Předpokládáme, že to půjde nahoru, záležet bude na oblačnosti. Mělo by být o něco tepleji než ve čtvrtek, kdy také padl dlouhodobý teplotní rekord, ale odhadovaných 35 stupňů to asi nebude," uvedl.

V pátek podle meteorologů vrcholí příliv teplého tropického vzduchu od jihu až od jihozápadu, ve kterém teploty dosahují mimořádných hodnot, které překonávají dlouhodobé rekordy. V sobotu a v neděli už ale přijde mírné ochlazení, protože bude přecházet studená fronta. 

Historicky nejvyšší hodnotu naměřili v Českých Budějovicích 37,8 stupně Celsia, a to 27. července 1983. Teploty jsou naměřeny ve stínu v meteorologické budce dva metry nad zemí, což znamená, že třeba na náměstí v centru města je mnohem větší žár.

Rekord padl i v Javorníku na Jesenicku

V Javorníku na Jesenicku meteorologové naměřili dokonce 32,7 stupně Celsia. Teplotní rekord, který byl překonán, baly ale starý pouze deset let. V roce 2000 se v Javorníku rtuť teploměru vyšplhala na 31,2 stupně. Řekl to Eduard Jarcovják z Českého hydrometeorologického ústavu. 

V ostatních místech Olomouckého kraje podle něj teplotní rekord nepadl. "Blízko k němu má Jeseník, rekord je tam dvě desetiny na dostřel," uvedl meteorolog.

Tagy: rekord počasí teplo budejovice

Zdroje: ČTK