V Bruselu stále platí nejvyšší pohotovost. Potrvá až do středy

- Aktuality autor: art

Nejvyšší stupeň pohotovosti v Bruselu, který byl vyhlášen v sobotu, potrvá až do středy, kdy se začnou otevírat školy i metro. Na zbytku belgického území zůstává v platnosti předposlední třetí stupeň. Míru hrozby znovu přehodnotí belgické úřady podle premiéra Charlese Michela v pondělí 30. listopadu. 

Brusel hlídají vojáci

Brusel hlídají vojáci,zdroj: Profimedia.cz

"Co se (bruselských) škol týče, rozhodli jsme se je ve středu otevírat, a to s dodatečnými bezpečnostními opatřeními. Také metro bude ve středu opět v provozu," upřesnil Michel po jednání bezpečnostní rady země. Jednání trvalo asi tři a půl hodiny.

Premiér připustil, že hrozba je stejná jako v neděli, ale že je vůle se vrátit k normálnímu životu. Za potencionální terče útoků označil nákupní centra, obchodní ulice a veřejnou dopravu, uvedl Reuters.

Od soboty jsou v Bruselu zavřeny školy a v provozu není z bezpečnostních důvodů ani podzemní dráha.

Podle místních médií bylo bezprecedentní opatření přijato poté, co vyšetřovatelé sdělili, že některé osoby žijící v Bruselu se přímo zapojily do přípravy a provedení teroristických útoků 13. listopadu v Paříži. Atentáty si ve francouzské metropoli vyžádaly 130 životů.

Belgická prokuratura dnes zároveň oznámila, že obvinila čtvrtou osobu v souvislosti s útoky v Paříži. Muž byl mezi 16 zadrženými v neděli, ostatních 15 ale bylo propuštěno, sdělili vyšetřovatelé.

Tagy: Belgie zahraničí terorismus a násilí černý pátek v Paříži Belgie v pohotovosti

Zdroje: ČTK