V Brně zemřelo batole nakažené meningokokem

- Aktuality autor: red

V brněnské fakultní nemocnici zemřela koncem ledna jedenáctiměsíční holčička na meningokokové onemocnění. Jde o první oběť meningitidy v Česku v tomto roce.

Informovala o tom za nemocnici Kateřina Mašková. Nemoc patří k vážným bakteriálním zánětům, v Česku na ni ročně zemře několik lidí. 

"Průběh onemocnění byl u dítěte dramaticky rychlý. Dítě se nepodařilo zachránit ani přes veškerou lékařskou péči," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Vaverková.

Dívka byla podle ní zdravě se vyvíjející dítě, které se před onemocněním potýkalo s lehčí virózou horních cest dýchacích. Viróza mohla přispět k oslabení obranyschopnosti dítěte, podotkla. 

Původcem onemocnění byl meningokok skupiny C, proti němuž je možné nechat se očkovat. Vaverková toto očkování doporučuje u dětí a dospívajících. 

Od začátku roku se v Česku podle Maškové nakazilo meningokokem pět dětí. Ne všechny případy musí skončit tragicky, záleží například na imunitní odolnosti jedince. Každý rok v Česku meningokokovou nákazou onemocní do sta lidí. Loni lékaři zaznamenali 86 případů, předloni 87, šest lidí na nemoc zemřelo. 

Bakterie způsobuje závažné záněty mozkových plen. Nemoc je zrádná svým velmi rychlým průběhem. Z plného zdraví dokáže člověka ohrozit na životě během 24 hodin. Meningitida se také špatně rozeznává od běžných virových onemocnění, například od chřipky. Nemoc se šíří výhradně vzdušnou cestou při úzkém kontaktu osob.

Tagy: nemocnice úmrtí batole

Zdroje: ČTK