V Brně měli aktivisté shromáždění, chtějí prosadit moravský jazyk

- Aktuality autor: red

Nejen moravskou národnost, ale také jazyk by podle promoravských aktivistů měli při nadcházejícím sčítání lidu uvádět obyvatelé historického území Moravy. Na dnešním veřejném shromáždění před Janáčkovým divadlem v centru Brna k tomu vyzvalo sdružení Moravský národní kongres.

Různá promoravská uskupení připravují před sčítáním lidu ještě další akce. Za týden se členové a příznivci strany Moravané vydají na pochod k brněnskému sídlu Českého statistického úřadu. Aktivisté chtějí, aby se při sčítání lidu přihlásilo co nejvíce lidí k moravské národnosti.

Češi je utlačují?

V roce 1991 se k ní přihlásilo 1,2 milionu obyvatel tehdejšího Československa. O deset let později jejich počet klesl na přibližně 380.000. Pokles přičítají aktivisté mimo jiné i snaze centrálních úřadů o "čechizaci" východní části státu. 
Různá promoravská uskupení poukazují také na to, že by obyvatelé Moravy měli při sčítání věnovat pozornost nejen kolonce národnost, ale také jazyku. Jako svou mateřštinu by prý měli uvádět moravský jazyk.
"Na formuláři je předtištěna kdejaká možnost včetně znakové řeči, moravský jazyk zde ale chybí. Jde přitom o problematiku závažnou," uvedl Josef Pecl z Moravského národního kongresu.

Oficiální hantec?

Dnešního shromáždění se zúčastnilo asi 25 lidí. Přizvaná zástupkyně statistického úřadu na dnešní akci demonstrantům slíbila, že úřad bude moravskou národnost i jazyk při sčítání evidovat jako samostatné kategorie ve všech statistikách. 
Prohlášení v podobném duchu jako Moravský národní kongres vydala v lednu také politická strana Moravané. "Moravané na svém území hovoří moravsky, byť je stejný či velice podobný jazyk používán i v Čechách. Tam se označuje za český, na Moravě za moravský," uvedl v prohlášení předseda strany Jiří Novotný.
O tom, zda by se to mělo týkat i hantecu, brněnské hantýrky, jejichž některým výrazům kromě místních nerozumí snadvůbec nikdo,  se nikdo nezmínil.

Zdroje: ČTK