V Brně byla po 15 letech objasněna brutální vražda ženy

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Kriminalisté objasnili 15 let starou brutální vraždu mladé ženy z Brna. Dnes devětatřicetiletého pachatele usvědčily otisky prstů zajištěné v březnu 1997 na místě činu. Muži nyní hrozí až výjimečný trest.

Dívka poskytovala erotické služby. Vražda měla loupežný motiv. Pachatel oběť připravil o 20.000 korun, řekl dnes k případu kriminalita Luděk Blahák.

Žena žila v pronajatém bytě v Konrádově ulici v Brně-Líšni. V době činu jí bylo 21 let. Prostřednictvím jednoho z klientů se o ní dověděl pachatel. Vnikl do jejího bytu, udeřil ji těžkým mechanickým klíčem do hlavy, dal jí roubík a uškrtil ji. Pak vypáčil její dřevěnou pokladničku s úsporami, které ukradl. Pátrání bylo neúspěšné, případ byl odložen.

Muž byl odhalen díky své neopatrnosti

Kriminalistům tehdy nepomohly ani otisky prstů zajištěné na místě činu. Léta pak ležely v policejní databázi. Jenže muž, který podnikal jako mechanik, si přilepšoval krádežemi po celé Moravě. Právě při nich se podařilo zajistit jeho další otisky prstů. Policisté pak srovnali tyto stopy s otisky z dokumentace k vraždě dívky. Zjistilo se, že se shodují. Pachatel se po několikahodinovém výslechu k činu přiznal.

"Řekl nám, že měl noční můry. Asi tušil, že případ bude objasněn. Při výslechu činu litoval. Je ale otázkou, zda více litoval vlastního skutku nebo sebe sama," zdůraznil Blahák.

Případ je pro jižní Moravu mimořádný tím, že se jej podařilo objasnit po tak dlouhé době. Vzhledem k tomu, jak brutálně byl spáchán, nemůže být promlčen. Muž je nyní ve vazbě. 
"Kauza ukazuje, že i staré stopy, založené v archivu, mohou být užitečné. Současná technika umožňuje kvalitněji vyhodnocovat tyto staré stopy," uvedl kriminalista Vladimír Matoušek.

Dosud patřila mezi kriminalisty na jihu Moravy k nejznámějším objasněným odloženým případům kauza chlapce zavražděného v sedmdesátých letech v Brně-Králově Poli. Objasněna byla po 12 letech.

Tagy: vražda Brno pátrání

Zdroje: ČTK