V Brně byl zadržen Rakušan podezřelý z rozsáhlých podvodů

- Aktuality autor: red

Policie dnes v kavárně hotelu Grand v centru Brna zadržela Rakušana podezřelého z rozsáhlých podvodů. Klientům údajně se společníky sliboval investice do amerických nemovitostí, podle policie však ve skutečnosti šlo o pyramidovou hru.

Poškozené tak údajně skupina připravila o 2,5 milionu eur, tedy 65,5 milionu korun, zveřejnila dnes v tiskové zprávě Dagmar Bednarčíková z policejního prezidia. Rakušanovi hrozí deset let vězení. Čeští policisté a státní zástupci ho předají do jeho vlasti.

Rakousko po svém občanovi vyhlásilo pátrání

Čtyřiačtyřicetiletého Rakušana zadržela policie po poledni. Rakousko po něm vyhlásilo pátrání pomocí Schengenského informačního systému. Vídeňská prokuratura vydala evropský zatykač pro "zvlášť závažný podvod realizovaný podnikatelským způsobem". Podnikatelské aktivity muže i jeho kompliců vyšetřují i američtí kriminalisté.

Čeští policisté podle Bednarčíkové letos dopadli 211 podezřelých hledaných ostatními členskými státy Evropské unie. ČR díky mezinárodní spolupráci získala 177 lidí, na které české soudy vydaly evropský zatykač. "Celkově od začátku roku realizovala Národní centrála SIRENE již téměř 5000 zásahů na hledané osoby a věci a několik desítek přeshraničních operací," dodala Bednarčíková.

Schengenská spolupráce je podle ní nejefektivnější mezinárodní policejní spoluprací, kriminalisté navíc mohou vycházet z 38 milionů záznamů k hledaným osobám a věcem. Pomocí databáze policisté také vyhledávají pohřešované děti. Záznamy navíc brání zneužívání ztracených či ukradených dokladů.

Tagy: zadržení Rakousko Brno podvody schengen

Zdroje: ČTK