V Británii bude regulovat média nezávislá komise

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Britská komise vedená soudcem Brianem Levesonem doporučila přísnější regulaci médií. Podle dnes zveřejněné zprávy komise by měl parlament vytvořit podmínky pro vznik nového orgánu mediální regulace nezávislého na státu.

Logo BBC

Logo BBC,zdroj: dailymail.co.uk

Ten by měli jako dosud tvořit zástupci médií, spolu s nimi by ale do něj měli mít přístup také lidé na médiích nezávislí. Oběti mediálního pronásledování či novinářských průniků do soukromí by se podle Levesona měly mít možnost bránit bez nutnosti obracet se na soudy. 

O zřízení komise rozhodl loni premiér David Cameron v souvislosti se skandály kolem telefonních odposlechů organizovaných novináři nedělníku News of the World. Dnešního zveřejnění zprávy se zúčastnily také některé oběti odposlechů. Byli mezi nimi herec Hugh Grant, zpěvačka Charlotte Churchová nebo rodiče zavražděné školačky Milly Dowlerové. Právě manipulace s jejím telefonem loni rozpoutala celou aféru vedoucí k zániku nejčtenějšího nedělníku světa a zatčení řady lidí. 

Zpráva je velmi kritická ke vztahům politických špiček, policie a médií, které umožnily médiím porušovat soukromí řady lidí. 

Současná situace je neudržitelná, regulace musí být

Na Levesonovu zprávu bude premiér reagovat v parlamentu v 16:00 SEČ. S jejím textem se měl možnost seznámit dopředu a ve středu prohlásil, že současná situace je neudržitelná a že je pro větší regulaci médií. "Vláda zřídila Levesonovu komisi kvůli nepřijatelným praktikám v části médií a kvůli neúspěšnému regulačnímu systému," uvedl Cameron. 

Někteří poslanci jeho Konzervativní strany však vyzývají ministerského předsedu, aby byl ke zprávě zdrženlivý. "Neměli bychom prostě vystavit lordu Levesonovi bianco šek, aby diktoval, co bude parlament dělat, jakkoli věhlasný soudce to je," řekl dnes BBC dlouholetý konzervativní poslanec John Whittingdale. 

Vicepremiér a šéf liberálních demokratů Nick Clegg s premiérem prý nemá na doporučení komise shodný názor a chystá svou vlastní reakci.

Tagy: média britanie bbc regulace noviny

Zdroje: ČTK