V březnu výrazně stoupl počet žádostí církví o majetek

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Za první březnový týden úřady k podaným výzvám církví na vydání majetku připočetly další žádosti. Nárůst už ale není tak velký jako počátkem roku, do 6. března přibylo jen 31 žádostí, které se týkají 366 pozemků a čtyř staveb. Ministerstvo kultury, které aktuální čísla dnes zveřejnilo, uvádí, že tabulku bude ještě aktualizovat. Úřady si nyní předávají výzvy, které obdržely jiné instituce než takzvané příslušné osoby. Termín pro podávání žádostí skončil na začátku ledna. 

Církevní obřad (ilustrační foto)

Církevní obřad (ilustrační foto),zdroj: isifa/MAFRA/Adolf Horsinka

Za první březnový týden přibylo 12 nově uzavřených dohod na 144 vydaných pozemků. Církve celkem dle zatím sečtených údajů podaly 5248 výzev, které se týkají 112.873 pozemků a 1842 staveb. 

Největší část žádostí připadá na Státní pozemkový úřad (SPÚ) a Lesy České republiky. Mezi nemovitostmi, o něž církve žádají, jsou i památky, církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži. Některým žádostem již uplynula půlroční lhůta na uzavření dohody, státní instituce, například Národní památkový ústav, si ale vyžádaly další dokumenty, které by měly nárok žadatelů podpořit. 

Podobně postupuje i SPÚ, který například nechává u 11 řádů a jednoho biskupství v archivech prověřovat, zda o majetek nepřišly na základě Benešových dekretů. Těmto subjektům pozastavil úřad veškeré vydávání nemovitostí, jde o 150 žádostí. Konfiskace podle dekretů představuje ze zákona nepřekonatelnou překážku vydání. Stát takto postupuje třeba v případě kanonie premonstrátů z Teplé nebo rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou. Církvím se prodlužování lhůt nelíbí. 

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. ČSSD a ANO navrhly, aby byly finanční náhrady sníženy o 13 miliard, což církve odmítají, neboť zákonem schválená částka je z jejich strany kompromisem vzniklým během letitých vyjednávání. 

Tagy: církevní restituce

Zdroje: ČTK