V Bosně obžalovali osm bývalých policistů za masakr ve Srebrenici

- Aktuality autor: pal

Bosenská prokuratura obžalovala osm bývalých policistů, kteří jsou zodpovědní za vraždění Muslimů v Srebrenici, které se odehrálo v roce 1995. Poprvé tak před soudem stanou přímí vykonavatelé masakru, při kterém zahynulo mnoho civilistů. 

Deska se jmény obětí srebrenického masakru

Deska se jmény obětí srebrenického masakru,zdroj: Profimedia.cz

Obžaloba viní někdejší členy speciální policejní jednotky bosenských Srbů ze spáchání válečného zločinu na civilním obyvatelstvu. Ve skladišti ve vesnici Kravica nedaleko Srebrenice postříleli více než 100 civilistů muslimské (dnes bosňácké) národnosti.

Obžalované policie pozatýkala v Srbsku letos v březnu a od té doby jsou ve vazbě. Stalo se tak poté, co Bosna a Srbsko v roce 2013 podepsaly dohodu o spolupráci při vyšetřování válečných zločinů a Sarajevo předalo důkazy srbským vyšetřovatelům.

Bosenská prokuratura dnes srbské kolegy ocenila. Zdůraznila přitom, že vznesená obžaloba je výsledkem společné práce orgánů obou zemí vyšetřujících válečné zločiny.

Doposud bylo identifikováno přes 1300 civilistů, kteří byli v Kravici v červenci 1995 zmasakrováni. Šlo o muslimské vězně zajaté poté, co Srebrenica padla do rukou bosenskosrbských sil. Jejich těla byla nalezena v několika masových hrobech v Bosně a Hercegovině.

Během celého srebrenického masakru bylo povražděno sedm až osm tisíc muslimských mužů. Hlavního organizátora zločinu, bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, zatkla policie v Srbsku v roce 2011.

Úřady pak rozhodly o jeho vydání do Haagu, kde je souzen Mezinárodním trestním tribunálem pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii.

Tagy: zahraničí Bosna a Herzegovina justice a soudy srebrenický masakr

Zdroje: ČTK