V boleslavském babyboxu našli další novorozeně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Do babyboxu mladoboleslavské nemocnice v neděli časně ráno někdo odložil dítě. Chlapec byl mírně podchlazený, ale měl by být v pořádku. Dostal jméno Leoš, řekla mluvčí nemocnice Kamila Hamáčková.

V boleslavské nemocnici jde podle ní již o druhý případ. 

Dítě bylo nalezeno časně ráno po 05:15. Bylo zabaleno jen do ručníku a pupeční pahýl mělo podvázaný tkalounem. "Miminko klinicky vypadá, že je zcela v pořádku, není ale zatím možné provést potřebná vyšetření, protože bylo mírně podchlazené, a tak se nyní zahřívá," dodala mluvčí. 

Zdravotníci jsou dítěte do několika minut

Novorozenec podle ní váží 2900 gramů a měří 46 centimetrů. "Sestřičky mu dali jméno Leoš, protože Leoš má dnes svátek," dodala Hamáčková. 

Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Boxy jsou vždy instalovány v klidných lokalitách, které zaručují zachování anonymity.

Ihned po vložení dítěte je automaticky odeslána zpráva o otevření schránky. Dítě zdravotníci vyzvednou během několika málo minut. Podobná zařízení fungují i na Slovensku a v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu. V republice je 44 takových schránek.

Tagy: chlapec babybox novorozeně

Zdroje: ČTK