V boji o šéfa klubu ČSSD se nejspíš střetne Tejc se Zaorálkem

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Někdejší předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc, který v současném stranickém sporu podporuje statutárního místopředsedu Michala Haška, bude mít při dnešní volbě šéfa poslanců pravděpodobně protikandidáta. 

Jeroným Tejc

Jeroným Tejc,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Tím by se podle některých straníků mohl stát místopředseda Lubomír Zaorálek, který je zastáncem předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Někteří čerstvě zvolení poslanci ale požadují dohodu na kompromisním kandidátovi.

"Já vidím volbu Jeronýma Tejce jako naprosto logickou volbu," řekl v neděli v rozhovoru s Hašek. "Jednak si myslím, že Jeroným Tejc v minulých letech ukázal, že tu práci předsedy klubu ... dělá dobře, a když se podívám doleva doprava, nevidím tam v tuto chvíli jiné lidi, respektive nevidím důvod, proč by někdo jiný než Jeroným Tejc měl být předsedou poslaneckého klubu," dodal o muži, který dnes svou kandidaturu potvrdil.

Pro řadu sociálních demokratů ale bude Tejc pravděpodobně těžko přijatelný. "Já jsem přesvědčena, že v tuto chvíli by tam měl být někdo v čele toho poslaneckého klubu, kdo bude mít obecnou autoritu, kdo nebude ten klub rozdělovat," uvedla místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková. Zaorálek je podle ní dost zkušený, aby takovou úlohu mohl zvládnout.

"Já myslím, že poslanecký klub musí velice zvážit všechna personální opatření, která bude dělat, a jeho jednání by mělo pomoci stabilizovat situaci v sociální demokracii," nechal se slyšet místopředseda strany Martin Starec, který se stejně jako Gajdůšková při nedělním hlasování předsednictva ČSSD postavil za Sobotku. Navrhne prý každého, "kdo ví, kde má stát v sociální demokracii". Na otázku, zda to ví Zaorálek, pak vyjádřil přesvědčení, že to ví velmi dobře.

"Pro mě je to jméno, já bych proti němu neměl žádné námitky, stejně jako si umím představit celou řadu dalších členů našeho poslaneckého klubu, kteří by to mohli být klidně také," vyjádřil svůj pohled na věc senátor Jiří Dienstbier, který je velkým zastáncem současného předsedy ČSSD. "Pokud mají alespoň trochu pudu sebezáchovy, tak by takového podrazáka jako Jeroným Tejc volit neměli svým předsedou," dodal.

Ani Zaorálek, ani Sobotka dnes na dotaz ohledně vedení poslaneckého klubu nereagovali. Někteří poslanci ale vyjádřili přesvědčení, že by bylo nejrozumnější, pokud by se obě křídla v ČSSD dohodla na kompromisním kandidátovi, který by dostal velkou podporu. Jiní si ale zase nejsou jistí, zda taková osobnost vůbec existuje. Volba předsedy poslanecké frakce podle nich ukáže, jakou má stranický šéf Sobotka podporu.

Na nedělním jednání předsednictva ČSSD, která ve volbách se ziskem 20,5 procenta hlasů zůstala daleko za očekáváním, ho k odchodu vyzvalo 20 členů širšího vedení strany, 13 se postavilo za něj. Sobotka ale odejít odmítl a jednání označil za pokus o puč.

Tagy: ČSSD poslanecký klub krize v ČSSD povolební vyjednávání

Zdroje: ČTK