V Bohumíně vznikl speciální Tým nulové tolerance pro boj s problémovými občany

- Aktuality autor: Jan Pastor

V Bohumíně na Karvinsku nově vznikl Tým nulové tolerance, který se zaměřuje na řešení problémů s nepřizpůsobivými obyvateli města. Kromě několika pracovníků radnice z různých odborů v něm působí také strážníci či republikoví policisté, řekla dnes mluvčí radnice Lucie Balcarová.

Vznik týmu je dalším krokem v projektu takzvané Nulové tolerance, který v Bohumíně funguje už od roku 2005. Jeho cílem je řada opatření, kterými se město snaží bojovat s problémovými obyvateli.

"Vnímali jsme, že vzhledem k situaci v České republice a zejména na Šluknovsku bychom měli naše osvědčené postupy lépe koordinovat. Zachytili jsme rovněž častější stížnosti občanů na soužití s nepřizpůsobivými lidmi," uvedl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD). Dodal, že nově vzniklý tým má především zlepšit vzájemnou informovanost a zkvalitnit komunikaci mezi úřadem a městskou i státní policií.

Město postupně ruší ghetta

"Slibujeme si od toho, že bude fungovat větší spolupráce od evidence přihlašovaných osob na území města počínaje, třeba i přes koordinování počtu dětí ze sociokulturně znevýhodněného prostředí v našich školách, vytypovávání možných dalších vyloučených lokalit až po práci s nepřizpůsobivými občany," doplnil Bruzl.

V rámci Nulové tolerance v Bohumíně město postupně ruší ghetta, a to tak, že volné městské byty čtvrté kategorie už radnice neobsazuje. Nyní má proto město prázdných 132 sociálních bytů a holobytů. Zdevastované domy demoluje, zachovalé domy pak přeměňuje na byty první kategorie nebo nebytové prostory. Na přelomu listopadu a prosince tak chystá například demolici čtyř domů v ulici Petra Cingra a jednoho domu v Jeremenkově ulici. Odhadované náklady jsou 2,4 milionu korun.

Kontrola využívání sociálních dávek

Součástí Nulové tolerance je i kontrola využívání sociálních dávek. Radnice se zaměřuje na jejich zneužívání. Kontrolují se proto jak sběrny druhotných surovin, tak herny s videoterminály. Několikrát měsíčně míří strážníci spolu s úřednicemi do heren a kontrolují, zda na automatech nehrají lidé, kteří pobírají sociální dávky. Letos se uskutečnilo 26 kontrol, při kterých přistihli úředníci při hře na automatech 59 klientů sociálního odboru. Teď dostávají část dávky namísto peněz v potravinových poukázkách.

"Považovali jsme za nemorální, aby někdo dostával dávky určené na potraviny či oblečení pro děti a prohrál je v automatech. Máme obavy, že po převedení vyplácení sociálních dávek na státní úřady práce, skončí i tato část naší Nulové tolerance," uvedl starosta Petr Vícha (ČSSD).

Problémy s nepřizpůsobivými obyvateli mají poslední dobou i jiná města v kraji. Na jejich chování si stěžují lidé například v Havířově na Karvinsku, Karviné či Opavě. Také Havířov nyní chystá řadu rozsáhlých opatření, která by měla vést k větší bezpečnosti.

Zdroje: ČTK