V Beskydech vyhořela chata Libušín od věhlasného architekta Jurkoviče

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 3. 2014 10:43) - Aktuality autor: Michal Polák

Na Pustevnách v Beskydech dnes po půlnoci hořela chata Libušín navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Objekt je národní kulturní památkou, slouží jako restaurace. Hasiči dostali požár pod kontrolu před třetí hodinou ranní. Na místě zasahovalo přes 70 hasičů. Vzhledem k nejvyšší památkové ochraně Libušína bude výše škoda nevyčíslitelná. 

Požár chaty Libušín

Požár chaty Libušín,zdroj: pozary.cz

"Z hlediska kulturního a památkového je to obrovská škoda, finančně se dá odhadnout na několik desítek milionů korun, navíc je to takové srdce návštěvnického života na Pustevnách," řekl ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš. Muzeum objekt od roku 1995 spravuje. 

Ministerstvo kultury dnes uvedlo, že vzhledem k nejvyšší památkové ochraně Libušína dosáhla vzniklá škoda nevyčíslitelné hodnoty. "Libušín patří do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Stavby na Pustevnách vznikaly podle principů skládání a kombinování různých prvků a motivů lidového stavitelství, které byly převzaty jak z lokalit Valašska, tak Slovenska. Jurkovič svým architektonickým projevem na Pustevnách upozornil na bohatství staronových forem schopných života," uvedli ministerští památkáři. 

Příčinu požáru na místě zjišťuje vyšetřovatel. Při požáru zasahovalo 12 jednotek hasičů ze Zlínského i Moravskoslezského kraje. Nasazeno bylo 16 cisternových automobilů. 

Objekt byl otevřen v roce 1899

Objekt pojmenovaný k poctě kněžny Libuše byl otevřen v roce 1899. Interiér zdobily fresky a sgrafita s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Libušín prošel s blízkým hotelem Maměnka, další Jurkovičovou stavbou, od roku 1995 rekonstrukcí; jeho oprava stála 25 milionů korun. Muzeum se bude snažit objekt obnovit. "Vztahuje se na něj pojistka. Chceme vyhlásit také sbírku. Některé věci nepůjdou obnovit, bude třeba je udělat nové, dokumentace však máme dost," podotkl ředitel. 

Zničení chaty je podle něj o to bolestnější, že se připravuje evropská trasa mapující Jurkovičova díla. Architekt se ve Zlínském kraji výrazně podepsal také na podobě Luhačovic na Zlínsku. V letech 1902 až 1907 tam postavil deset staveb a čtyři objekty přestavěl, vtiskl tak lázeňskému městu originální podobu. Jednu z Jurkovičových staveb v Luhačovicích, Slováckou búdu, zničily plameny v roce 2002. Podle hasičů někdo požár úmyslně založil. Viníka se ale nepodařilo najít, policie případ odložila. Jednou z variant, které vyšetřovatelé prověřovali, byl pojistný podvod. 

 

Tagy: požár Beskydy architektura

Zdroje: ČTK