V Bělorusku volí prezidenta. Lukašenko zřejmě popáté obhájí křeslo

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 11. 10. 2015 15:37) - Aktuality autor: roj

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko stráví v čele státu zřejmě páté funkční období. V Bělorusku ráno začaly prezidentské volby, ale trojice opozičních soupeřů nemá podle průzkumů téměř žádnou šanci prezidenta, který je u moci už 21 let, porazit.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je u moci již 21 let

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je u moci již 21 let,zdroj: Profimedia.cz

Zhruba sedm milionů voličů má příležitost hlasovat v 6129 volebních místnostech, několik desítek dalších je v zahraničí. V předstihu svůj hlas během pěti dnů odevzdala více než třetina voličů.

V poledne tak mohly úřady oznámit, že volby jsou platné, protože účast už překročila 50 procent. A to přesto, že opoziční vůdci vyzývali k bojkotu hlasování.

"Po formální stránce je vše v pořádku, tedy voliči hlasují tajně, bez jakýchkoliv zásahů, bez ovlivňování," řekla česká poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), která sleduje hlasování v okolí Minsku.

Problém spíše vidí v místních pravidlech umožňujících hlasovat ještě před termínem voleb. "Nejsme si zcela jisti, zda kontrola hlasů odevzdaných v předcházejících dnech bude dostatečná," řekla.

Opozice se obává, že právě tyto hlasy by mohly posloužit k vylepšení Lukašenkova výsledku.

Lukašenkovi tři soupeři, mezi nimiž je také občanská aktivistka a první běloruská kandidátka na prezidenta Taccjana Karatkevičová, nemají podle průzkumů valné šance favorita voleb ohrozit.

Demokratická opozice se na společném uchazeči nedokázala domluvit, výzvy k odstoupení z voleb Karatkevičová, těšící se podpoře části odpůrců režimu, nevyslyšela, uvedla na svém ruskojazyčném webu stanice BBC.

"Život se stal tvrdším, ale Lukašenko slibuje jistotu a stabilitu. Jen se podívejte, co demokracie přinesla Ukrajině: válku a bídu," řekla agentuře AP osmašedesátiletá Tamara Krylovičová, když odvolila.

Lukašenko v bývalé sovětské republice zachoval sovětský typ ekonomiky, třebaže s pomocí levného plynu z Ruska a západních půjček.

Sám prezident u volební urny novinářům řekl, že o údajných plánech na zřízení ruské letecké základny v Babrujsku si ještě promluví se svým protějškem Vladimirem Putinem. Aby si nechal vysvětlit, zda "Rusko vidí to, co my nevidíme". O potřebě takové základny prý totiž pochybuje. Kreml se zdržel komentáře.

Lukašenko také ujišťoval, že je připraven na změny a reformy, pokud si je lidé budou přát. "Jedna věc je říct 'kupředu!' a druhá, kdo dojde, až budeme vpředu. Proto to není otázka pro mě, ale pro společnost. Já jsem ochoten k jakýmkoli změnám a reformám (...) Nikdo mně ale nemůže vyčítat, že jsem po všechny ty roky (u moci) konal proti vůli lidu," řekl.

Režim, který bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová před deseti lety označila za "poslední diktaturu Evropy", Západ často kritizuje za porušování lidských práv.

Evropská unie nicméně v reakci na propuštění politických vězňů a Lukašenkovu roli prostředníka v ukrajinské krizi uvažuje o pozastavení sankcí proti Minsku, rozhodnutí má ale padnout až po dnešních volbách, nedojde-li k zásahu proti opozici.

V sobotu večer prošlo centrem Minsku více než 1500 demonstrantů. Žádali, aby Lukašenko odstoupil a volali také po svobodných volbách, které nebudou falšovány.

Sám Lukašenko dal najevo, že očekává silný mandát od voličů, kteří jej "vždy podpořili 80 procenty hlasů", jak sám říká.

Volby sleduje asi 900 pozorovatelů ze zahraničí, přibližně polovině je z Evropy a polovina z postsovětského Společenství nezávislých států. V zemi je i 940 akreditovaných zahraničních novinářů.

Hlasování skončí v 19:00 SELČ. Následovat mají odhady výsledků a v noci na pondělí i předběžné výsledky.

Tagy: Bělorusko zahraničí běloruský prezident

Zdroje: ČTK